SSRİ-nin ikinci dünya müharibəsində qələbəsi və müharibənin başa çatması təqdimatı. İkinci Dünya Müharibəsində böyük qələbə. Mityaev İqor İvanoviç

Dərsin məqsədi:

Şagirdlərin biliklərini ümumiləşdirməklə 1941-1945-ci illər Böyük Vətən Müharibəsində SSRİ-nin Qələbəsinin səbəblərini müəyyənləşdirmək;

Dərsin məqsədləri:

Şagirdləri Böyük Vətən Müharibəsində SSRİ-nin Qələbəsinin səbəbləri ilə tanış etmək.

SSRİ-nin Böyük Vətən Müharibəsində Qələbəsinin əhəmiyyətini qiymətləndirin.

Kiçik qruplarda işdə iştirak etməklə informasiya və kommunikasiya bacarıqlarını inkişaf etdirmək;

Vətənə vətənpərvərlik hissini aşılayın.

Yüklə:

Önizləmə:

Təqdimat önizləmələrindən istifadə etmək üçün Google hesabı yaradın və ona daxil olun: https://accounts.google.com


Slayd başlıqları:

Tarixlərlə işləmək: 2206194105121941

1941-1945-ci illər Böyük Vətən Müharibəsinin əsas hadisələri

Mövzu. 1941-1945-ci illər Böyük Vətən Müharibəsində SSRİ-nin Qələbəsinin səbəbləri.

Dərsin məqsədi: SSRİ-nin Böyük Vətən Müharibəsində Qələbəsinin səbəblərini müəyyənləşdirin. Kiçik qruplarda iştirak etməklə informasiya və kommunikasiya bacarıqlarını inkişaf etdirin. Vətənə vətənpərvərlik hissini aşılayın.

Tarixi sənədlərlə işləmək. Tapşırıq: Böyük Vətən Müharibəsində Sovet xalqının qələbəsinin səbəblərini tapın?

1941-1945-ci illər Böyük Vətən Müharibəsində SSRİ-nin Qələbəsinin səbəbləri. Sovet rəhbərliyi ölkəni “Hər şey cəbhə üçün, hər şey Qələbə üçün” şüarı altında təşkil etdi. İ.V. Stalin.

Qırmızı Ordunun görkəmli komandirləri. G.K. Jukov K.K. Rokossovski İ.S. Konev

Sovet əsgərlərinin mətanəti və qəhrəmanlığı. FOTO SİYASİ TIR 12 min nəfər, 104 nəfər iki dəfə, 3 nəfər üç dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülüb.

Sovet hərbi texnikasının üstünlüyü. T-34.

Partizan müharibəsi. S.A. Kovpak. Qızlar snayperdir.

Müttəfiqlərin köməyi. İcarəyə götürülmüş müttəfiqlərin yardımı aşağıdakıları təşkil etdi: təyyarə - 19 min tank - 12 min avtomobil - 400 min - ərzaq - 392 min ton

Sovet mədəniyyəti. Lidiya Ruslanova. Klavdiya Şuljenko.

Müharibə alman faşist işğalçılarına qarşı milli-azadlıq xarakteri aldı.

1941-1945-ci illər Böyük Vətən Müharibəsində SSRİ-nin Qələbəsinin səbəbləri: Sovet rəhbərliyi ölkəni “Hər şey cəbhə üçün, hər şey Qələbə üçün” şüarı altında təşkil edirdi. Qırmızı Ordunun görkəmli komandirləri. Sovet əsgərlərinin mətanəti və qəhrəmanlığı. Sovet hərbi texnikasının üstünlüyü. Partizan müharibəsi. Müttəfiqlərin köməyi. Sovet mədəniyyəti.

SSRİ-nin Böyük Vətən Müharibəsində qələbəsi möcüzədir, yoxsa tarixi nümunə?

Tapşırıq: Komandirlərin adlarını yazın. V.M. komandirlərinin adlarının əlifba sırası ilə siyahısı. Molotov öz tostunda qeyd etdi: İ.X.Baqramyan, A.M.Voroşilov, G.K. Jukov, İ.S. İsakov, İ.S. Konev, N.G ​​Kuznetsov, R. Ya, K.K Rokossovsky, K.A. Meretskov, Malinovski, S.K.Timoşenko, F.İ.Tolbuxin, İ.S. Yumaşev.

Ev tapşırığı. İnşa yazın: "Müharibənin nəticəsini nə müəyyənləşdirir - texnologiya, yoxsa qəhrəmanlıq?"

Memo. Esseləri necə yazmaq olar - esselər. İnşanın mövzusunu açarkən bilməlisiniz: Mövzu üzrə biliklərinizi göstərin. Essenin mövzusunu aydın başa düş. Bu mövzuya münasibətimi bildirməliyəm. Mövzunu təsvir etmək üçün lazım olan terminlərdən istifadə edin. Mövqeyinizi dəstəkləmək üçün tarixdən, ictimai həyatdan və öz həyat təcrübənizdən nümunələr gətirin. Memo. Esseləri necə yazmaq olar - esselər. İnşanın mövzusunu açarkən bilməlisiniz: Mövzu üzrə biliklərinizi göstərin. Essenin mövzusunu aydın başa düş. Bu mövzuya münasibətimi bildirməliyəm. Mövzunu təsvir etmək üçün lazım olan terminlərdən istifadə edin. Mövqeyinizi dəstəkləmək üçün tarixdən, ictimai həyatdan və öz həyat təcrübənizdən nümunələr gətirin.


Mövzu üzrə: metodoloji inkişaflar, təqdimatlar və qeydlər

Dərs mövzusu. 1941-1945-ci illər Böyük Vətən Müharibəsində SSRİ-nin Qələbəsinin səbəbləri.

Dərsin məqsədi: Şagirdlərin biliklərini ümumiləşdirməklə 1941-1945-ci illər Böyük Vətən Müharibəsində SSRİ-nin Qələbəsinin səbəblərini müəyyən etmək.

9 May 1941-1945 (1945) Böyük Vətən Müharibəsində Sovet xalqının Qələbə Günüdür.

Vətənpərvərlik mövzusunda sinif saatının metodik işlənməsi. 8-9-cu sinif şagirdləri üçün nəzərdə tutulmuşdur. Əsas məqsəd Sovet xalqının Böyük Vətən Müharibəsi illərində göstərdiyi qəhrəmanlıqlar haqqında şagirdlərin biliklərini genişləndirməkdir...

1941-1945-ci illər Böyük Vətən Müharibəsində Qələbənin 70 illiyinə həsr olunmuş “Qələbə salamı!” musiqili-poetik kompozisiyasının ssenarisi.

Biz, milyonlarla baba və ulu babalarımızın adına canından keçən nəsil, Böyük Qələbənin qiymətini xatırlayırıq!...

“Moskva məktəbləri Moskva döyüşü günlərində” məqaləsində İkinci Dünya Müharibəsi illərində ümumtəhsil məktəblərinin mövqeyi, rolu və əhəmiyyəti, onların cəbhənin vəzifələrində iştirak dərəcəsi və bu tarixdə məktəb təhsilinin həyata keçirilməsi təsvir edilmişdir. ..

Slayd 1

Slayd 2

Böyük Vətən Müharibəsi dövrünün dövrləşdirilməsi 1 – 22 iyun 1941 – 1942-ci ilin payızı – Almaniyanın SSRİ-yə hücumu. Müharibənin ilk aylarında Qırmızı Ordunun məğlubiyyətləri. Moskva yaxınlığında nasistlərin məğlubiyyəti. Alman Blitzkrieg planlarının uğursuzluğu. 2-ci dövr – 1942-ci ilin payızı – 1943-cü illər – müharibənin gedişində köklü dönüş nöqtəsi. Stalinqrad və Kursk döyüşləri. Almaniyanın və onun peyklərinin hücum strategiyasının iflası. 3-cü dövr – 1944-cü il yanvar – 9 may 1945-ci il – İkinci Dünya Müharibəsinin sonu. Avropanın işğalçılardan azad edilməsi. Nasist Almaniyasının məğlubiyyəti. 4-cü dövr – 8 avqust – 2 sentyabr 1945 – Yaponiyanın məğlubiyyəti və təslim olması. İkinci Dünya Müharibəsinin sonu.

Slayd 3

Böyük Vətən Müharibəsinin nəticələri - SSRİ-nin qələbəsi və Almaniyanın və onun müttəfiqlərinin məğlubiyyəti. - SSRİ-nin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin qorunması. - Avropa xalqlarının alman işğalından azad edilməsi və dövlətçiliyinin bərpası. - Dövlət ideologiyası və siyasəti kimi faşizmin və nasizmin kökünün kəsilməsi. - SSRİ-yə yeni ərazilərin (Şərqi Prussiya, Saxalinin cənub hissəsi, Kuril adaları) daxil olması. - SSRİ-nin beynəlxalq nüfuzunun artırılması. - SSRİ dünyanın ən güclü ordusuna malikdir. - Böyük insan və maddi itkilər.

Slayd 4

Slayd 5

İkinci Dünya Müharibəsi zamanı insan itkiləri (döyüş meydanında öldü, yaralardan öldü, ölüm düşərgələrində öldü)

Slayd 6

Slayd 7

Böyük Vətən Müharibəsində SSRİ-nin hədsiz yüksək itkilərinin səbəbləri. Sovet-Alman cəbhəsində genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlar. Alman faşizminin işğal olunmuş sovet ərazilərində hərbi əsirlərə və dinc əhaliyə qarşı soyqırımı siyasəti. Qırmızı Ordunun bir çox bölmələrinin aşağı döyüş effektivliyi, Sovet komandanlığının səhv hesablamaları. Ali komandanlığın nəyin bahasına olursa olsun, heç bir qurban vermədən dayanmadan döyüş tapşırıqlarını yerinə yetirmək tələbləri (sovet totalitarizminin xarakteri).

Slayd 8

Böyük Vətən Müharibəsində SSRİ-nin qələbəsinin səbəbləri. - Sovet cəmiyyətinin böyük səfərbərlik imkanları. - Cəbhə və arxa cəbhəçilərin birliyi. - SSRİ xalqlarının birliyi. - Sovet xalqının vətənpərvərliyi, cəbhədə və arxa cəbhədə kütləvi qəhrəmanlıq. - Sovet hərbi rəhbərlərinin hərbi istedadı. - Hitler əleyhinə koalisiyadakı müttəfiqlərdən kömək. - Düşmən üçün qeyri-adi olan böyük məkanlar və iqlim şəraiti.

Slayd 9

Sovet İttifaqının Böyük Vətən Müharibəsindəki qələbəsinin mənası. - Böyük Vətən Müharibəsində Sovet İttifaqının qələbəsinin ümumdünya tarixi əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki: 1) bəşəriyyət tarixində ən qanlı müharibə başa çatdı; 2) Hitler bloku dövlətlərindən dünya hökmranlığının qurulması təhlükəsi aradan qaldırıldı; 3) Avropa xalqları azadlıq əldə etdilər və öz dövlətçiliyini bərpa etdilər; 4) diktator faşist rejimləri aradan qaldırıldı.

Slayd 10

İKİNCİ DÜNYA MÜHARİBƏSİNİN NƏTİCƏLƏRİ 1. Totalitar rejimlərin yarandığı işğalçı dövlətlərin - faşist Almaniyasının, faşist İtaliyasının və imperialist Yaponiyanın məğlubiyyəti. İtaliya Aralıq dənizindəki mövqeyini itirdi; İşğal altında olan və zonalara bölünən Almaniya bir müddət beynəlxalq münasibətlərin müstəqil subyekti olmaqdan çıxdı; Uzaq Şərq və Asiyada Yaponiya bir neçə onilliklər ərzində qazandığı mövqelərini itirdi. 2. Anti-Hitler koalisiyası qalib gəldi - müxtəlif sosial sistemlərə malik, birbaşa əks məqsədlər güdən, müharibə zamanı koordinasiyalı hərəkətlərin yollarını tapmağı bacaran ölkələr. 3. SSRİ ən böyük itkiləri və ən böyük itkiləri İkinci Dünya Müharibəsində verdi. Lakin müharibənin sonunda SSRİ nəhəng hərbi gücə malik idi və onun beynəlxalq mövqeləri möhkəmləndi, nüfuzu artdı. 4. Faşizm üzərində qələbə müstəmləkə ölkələrin xalqlarının milli-azadlıq mübarizəsinin yüksəlişinə və onların müstəmləkə asılılığından qurtulmasına xidmət etdi. 5. Müharibədən keçən Avropa dövlətin məhdud siyasi rolu ilə bağlı ənənəvi baxışı dəf etdi və ölkənin həyat qabiliyyəti və təhlükəsizliyi üçün iqtisadi artımın yüksək səviyyəsini saxlamaq üçün dövlətin məsuliyyətini dərk etdi.

Slayd 11

İKİNCİ DÜNYA MÜHARİBƏSİNİN NƏTİCƏLƏRİ 1. Böyük itkilər (60 milyon nəfər). 12 milyon insan vətənləri ilə əlaqəni kəsdilər. 2. İqtisadi dağıntı. 3. Bəşəriyyətə qarşı cinayətlər nəticəsində böyük mənəvi sarsıntı - dinc əhalinin kütləvi şəkildə məhv edilməsi, məhbuslara qarşı zorakılıq, demokratik prinsiplərə və insan hüquqlarına qarşı qəzəb.

"Böyük Vətən Müharibəsinin Dərsləri" - Kursk bu gün. Qələbə silahı. Kiyev bu gün. İL-2. VƏ. Çuykov. T-34. Kursk gerbi. İ.S. Konev. G.K. Jukov. Bu gün Stalinqrad. "Ferdinand". Böyük qələbələrin yaradıcıları. Stalinqrad döyüşü. Qırmızı Ordunun Stalinqradda əks hücumu. Sergius-Kazan Katedrali. "Katyuşa". Həlledici döyüşlər ərəfəsində. K.K. Rokossovski.

"Kursk döyüşünün iştirakçıları" - Sonin İvan Eqoroviç. Uşaqlar. Tarixi məna. Kursk döyüşünün qəhrəmanları. Fırtınalı müharibə illəri. kurianlar. Mərkəzi Cəbhənin Qoşunları. Pantera. Pələnglər. Tank döyüşü. Yaşayan Rylians. Qoşun rəhbərliyi. Kursk müdafiə əməliyyatı. Atəşfəşanlıq. Qala. Lomakin Aleksey Maksimoviç. əsgər. Borovıx Andrey Eqoroviç.

"Stalinqrad və Kursk döyüşləri" - Proxorovka döyüşü. Qüvvələr nisbəti də tədricən sovet qoşunlarının xeyrinə yaxşılaşdı. Bu rəqəmlərə ölənlər, yaralananlar, xəstələr və itkin düşənlər daxildir. Birinci gün. Proxorovkadakı Böyük Tank Döyüşü. Böyük itki verən sovet qoşunları geri çəkildi. İtaliya, Rumıniya, Macarıstan və Slovakiyadakı faşist rejimlərdə böhran başladı.

"Böyük Vətən Müharibəsinin nəticələri" - Mancuriya əməliyyatı. Qırmızı Ordunun itkiləri. Potsdam Konfransı. Dövlət başçılarının konfransı. Tula. Brest qalası. Rokossovski K.K. Siyasətin ümumi prinsipləri. Nürnberqdəki Beynəlxalq Tribunal. Qələbənin səbəbləri. Yaponiyanın qeyd-şərtsiz təslim olması aktı. Müharibənin nəticələri. Sovet nümayəndə heyəti. Moskva.

"Kursk Bulge" - Düşmənin itkiləri daha çox idi. Oryol və Belqorod istiqamətlərində Qırmızı Ordu hücuma keçdi. Qərara alındı ​​ki, düşməni müdafiə döyüşləri ilə tükəndirib, sonra hücuma keçək. Qırılmış Pantera. Kursk döyüşü. Kursk döyüşündən əvvəl. İsrarlı, qanlı döyüşlərdən sonra alman qoşunları 10-12 km irəlilədilər.

“Kursk döyüşü” - 1. Stalinqrad döyüşü. rus tarixi. Donbasın azad edilməsinə fevral ayında başlanılıb. Müharibənin ikinci dövrünün nəticələri. Stalinqradda küçə döyüşləri. Stalinqrad döyüşü. Sübut edin ki, müharibənin gedişində köklü dönüş 1943-cü ildə baş verdi? Alman qoşunlarının Stalinqradda məğlubiyyəti. Bir ay ərzində Xarkov, Orel və Belqorod azad edildi.

Mövzuda ümumilikdə 22 təqdimat var

Sinif: 10

Dərs üçün təqdimat































Geri irəli

Diqqət! Slayd önizləmələri yalnız məlumat məqsədi daşıyır və təqdimatın bütün xüsusiyyətlərini əks etdirməyə bilər. Əgər bu işlə maraqlanırsınızsa, tam versiyanı yükləyin.

Dərs növü- yeni materialın öyrənilməsi dərsi.

Dərs forması– interaktiv təlim sistemində kompüter dəstəyi ilə birləşmiş dərs.

Tədris üsulları: tənqidi təfəkkür metodları, evristik, qismən axtarış, reproduktiv, tədqiqat, iş mərhələsi.

Təhsil fəaliyyətinin təşkili formaları: qrup, frontal, fərdi.

Fənlərarası əlaqələr: coğrafiya, yerli tarix, ümumi tarix, informatika.

Dərsin məqsədi- tələbələrdə Böyük Vətən və İkinci Dünya Müharibəsinin son mərhələsinin əsas hadisələri və bu dövrdə SSRİ-nin rolu haqqında anlayışı inkişaf etdirmək.

Tapşırıqlar:

Təhsil:

  • 1944-1945-ci illərdə Avropada hərbi-siyasi vəziyyət haqqında təsəvvür yaradın;
  • Müharibənin son dövrünün əsas tarixi hadisələrinin tarixlərini təqdim edin: 1944-cü ilin iyun-avqust, 1945-ci ilin fevral, 1945-ci ilin aprel-may, 8 may 1945-ci il;
  • “Qazan”, kapitulyasiya, “10 Stalin zərbəsi”, denazifikasiya, demilitarizasiya anlayışlarını təqdim etmək;
  • Sovet xalqının Böyük Vətən Müharibəsində qələbəsinin mənbələrini və səbəblərini müəyyən etmək;
  • Qələbənin subyektiv səbəblərinin əhəmiyyətini tapın: Stalinin, hərbi rəhbərlərin rolu, əsgərlərin cəsarəti, arxa cəbhə işçilərinin möhkəmliyi.

Şagirdlərin bacarıq və bacarıqlarını inkişaf etdirmək və formalaşdırmaq:

  • Təhsil fəaliyyətini şüurlu şəkildə təşkil etmək və tənzimləmək;
  • Tarixi xəritə ilə, interaktiv resurslarla (tapşırıqlar, xəritələr, diaqramlar və s.) işləmək;
  • Faktları təhlil etmək və ümumiləşdirmək; xülasə cədvəli yaratmaq;
  • Səbəb-nəticə əlaqələrinin qurulmasından istifadə edərək məntiqi əsaslandırma qurmaq;
  • Tarixi xəritə və interaktiv xəritə ilə işləmək;
  • Tarixi sənədlərlə, illüstrativ materialla, videomaterialla işləyərkən məntiqi təfəkkür əməliyyatlarını (analiz, sintez, ümumiləşdirmə, müqayisə, dəqiqləşdirmə) yerinə yetirmək.

Təhsil:

  • Vətənpərvərlik və sovet xalqının şücaəti ilə qürur hissini inkişaf etdirmək;
  • Şagirdləri İkinci Dünya Müharibəsində Sovet xalqının qələbəsinin səbəblərini başa düşmək;
  • Ölkə vətəndaşı kimi kimliyinizdən xəbərdar olun; cəmiyyətin humanist dəyərlərinə və ənənələrinə yiyələnmək.

1. Təşkilati mərhələ.

Şagird və müəllim arasında qarşılıqlı salamlaşma; qaiblərin qeydə alınması, tələbələrin dərsə hazırlığının yoxlanılması. Şagirdlər 4 qrupa bölünür, bu mərhələdə onların vəzifəsi Özünüqiymətləndirmə vərəqlərini doldurmaq və qrup lideri seçməkdir. . Əlavə 1.

2. Biliklərin yenilənməsi. Təkrar.

Qruplar Böyük Vətən Müharibəsinin keçmiş mərhələləri haqqında biliklərini təkrarlamağa kömək edən müxtəlif tapşırıqlar alırlar. Əlavə 2

  • 1-ci qrup – tarixləri və hadisələri əlaqələndirmək tapşırığı.
  • 2-ci qrup – terminləri müəyyənləşdirmək.
  • 3-cü qrup – döyüş xəritələri ilə işləmək.
  • 4-cü qrup – mənbələrlə iş (hərbi əməliyyatın və ya hadisənin müəyyən edilməsi).

Tapşırığı yerinə yetirdikdən sonra hər qrup öz nəticələrini göstərir . Bütün tapşırıqlar interaktiv lövhədə yayımlanır. Tapşırıqlar SmartNotebook proqramında yerinə yetirildi.

3. Motivasiya mərhələsi.

Motivasiya kimi istifadə olunan üsul hal mərhələsi. Müəllim V.Bıkovun “Alp balladası”ndan fraqmenti oxuyur: iki məhbusun – rus əsgəri ilə italyan qızının söhbətindən səhnə. Bu səhnə əvvəlcədən hazırlana bilər və sonra iki tələbə onu təqdim edəcək. Əlavə 3

“Keys hekayəsi” ilə tanış olduqdan sonra müəllim tələbələrə bir sıra suallar verir:

  • Bu səhnə sizdə necə hisslər yaratdı?
  • Qız niyə Qələbəyə inanmır?
  • Rus əsgərindən cavab olaraq nə eşidir?

Dərsin tapşırığı: Sovet əsgərinin Rusiyanın Hitleri “əzəcəyi” ifadəsini sübut edin.

Müəllim: Biz bilirik ki, SSRİ “köklü dəyişiklik” dövründə hücuma keçdi. Bununla belə, Almaniya hələ də güclü və döyüşə hazır bir ölkə idi. Bu gün biz İkinci Dünya Müharibəsinin son mərhələsini öyrənməliyik. Biz bu dövrün əsas hadisələrini öyrənməli, Almaniya üzərində Qələbədə SSRİ-nin rolunu göstərməliyik. Və yalnız bundan sonra sovet əsgərinin sözlərini sübut edə və ya təkzib edə bilərik.

Şagirdlərə dərsin məqsəd və vəzifələri verilir - müharibənin son mərhələsinin əsas hadisələrini xarakterizə etmək, həmçinin II Dünya Müharibəsində SSRİ-nin Qələbəsinin dəyərini müəyyənləşdirmək.

4. Yeni materialın öyrənilməsi.

Qruplarda iş. Hər qrup öz tapşırığını alır. Tapşırıqların məzmunu müharibənin son mərhələsinin əsas hadisələrinə uyğundur. Şagirdlərdən bu sualları müxtəlif formalarda və müxtəlif üsullardan istifadə etməklə həll etmələri xahiş olunur. Əlavə 4

1-ci qrup: 1944-cü ilin əvvəlinə SSRİ-nin hərbi-strateji vəziyyətinin və müdafiə qabiliyyətinin təhlili. Qrupa qrafiklər və cədvəllərlə işləmək tapşırılır, onların əsasında nəticə çıxarmalıdırlar.

Qrup 2:"10 Stalin zərbəsi." Şagirdlərə müharibə tarixinə “Stalinin 10 zərbəsi” adı ilə daxil edilmiş sadalanan hərbi əməliyyatların əks olunduğu mətn təklif olunur. Qrupun vəzifəsi bu əməliyyatları xəritədə qeyd etməkdir.

Qrup 3:“Krım və Potsdam konfransları”. Bu sualı həll etmək üçün tələbələr öz dərsliklərindəki mətnlə işləyir və bu konfransları müqayisə etdikləri icmal cədvəli doldururlar.

4 qrup: "Yaponiya ilə müharibə." Bu qrupdakı tələbələrə bir medalın hekayəsini yazmaq tapşırığı verilir. Onlara eksponat kimi “Yaponiyanın azadlığına görə” medalı (məktəb muzeyindən) təklif olunub. Dərslikdəki mətndən istifadə edərək bu medalın yaranma tarixini qısaca izah etməlidirlər.

Tapşırıqları yerinə yetirdikdən sonra, hər qrup öz nəticələrini təqdim edir. Tapşırıqlar interaktiv lövhədə yayımlanır. Şagirdlər həll yollarını göstərir və nəticə çıxarırlar.

Onlar aşağıdakı ardıcıllıqla görünür:

  • 1 qrup müharibənin son mərhələsində SSRİ-nin hazırlığından və vəziyyətindən danışır.
  • 2-ci qrup interaktiv xəritədə qeydlər "10 Stalinist tətil."
  • 3 qrup Krım və Potsdam konfranslarının qərarlarından danışır.

Bu mövzunun nəzərdən keçirilməsi zamanı diqqət Böyük Vətən Müharibəsinin son mərhələsinin əməliyyatlarında həmvətənlərin iştirakına yönəldilir. Misal üçün, tələbə təqdimatı onun tədqiqat işi"Ulu babam mənim doğulmağım üçün mübarizə aparıb." Tələbə 1944-1945-ci illər hadisələrində iştirak etmiş, eyni zamanda Avropanın (Polşa, Çexoslovakiya) azad edilməsində iştirak etmiş tank sürücüsü olan ulu babasından danışır. Şagirdlərə məktub, müharibə illərinin fotoşəkilləri, ulu babaları haqqında film nümayiş etdirilir.

Şagirdin ulu babasının xatirələri əsasında ilkin mənbədən Avropanın azad edilməsi zamanı baş verən əsas mərhələlər və döyüşlər haqqında tələbələr öyrənəcəklər. Şagirdlər dərk edirlər ki, ailələri Böyük Qələbə işinə öz töhfələrini verirlər.

“Berlin Əməliyyatı” videosuna baxın. ( )

Filmə baxmazdan əvvəl tələbələrə problemli sual verilir: “Niyə Berlin əməliyyatı müharibənin ən çətin əməliyyatlarından biri hesab olunur?”. Film üçün əlavə suallar:

  • Berlini Oder çayından hansı istehkamlar qorudu?
  • Berlini ələ keçirmək planları nə idi?
  • Əməliyyatlara kim rəhbərlik edirdi?
  • Reyxstaqın binasına pankartı kim tikdi?

Təklif olunan suallar üzrə “Almaniyanın təslim aktı”nın tarixi mənbəyinin təhlili:

  • Müqavilənin tərəfləri;
  • Hərbi əməliyyatların dayandırıldığı tarix;
  • Almaniya üçün müqavilə şərtləri;
  • Akt hansı dillərdə tərtib edilib?

Performans 4 qrup. Uşaqlar “Yaponiya üzərində Qələbəyə görə” medalı haqqında aldıqları məlumatları bölüşürlər. Material dərslikdən götürülmüşdür: müharibənin tarixi, hərbi döyüşlərin qısa gedişi, müharibənin nəticələri, Yaponiyanın təslim olma aktının imzalanması, II Dünya Müharibəsinin başa çatması.

5. Əhatə olunan materialın ümumiləşdirilməsi.

“Çərçivə” (və ya “Məqalə yazmaq”) strategiyasından istifadə olunur. Şagirdlərə müharibə illərinin fotoşəkilləri (ön və arxa), komandirlərin portretləri və İ.V. Stalin, "Axşam Moskva" qəzet parçaları, müharibənin nəticələri, Qələbənin mənbələri və qiyməti haqqında mətn (müəllim tərəfindən seçilmiş). Əlavə 5 . Şagirdlər üçün tapşırıq: “Böyük Qələbənin qiyməti” məqaləsini tərtib edin. Bunun üçün onlar lazım olan məlumatları kəsib kağıza yapışdırır, arqument və qənaətlərini imzalaya bilərlər. Sonra məqalələrini nümayiş etdirirlər və seçimlərini əsaslandırırlar.

6. Refeksiya.

Hər bir şagird “üç ulduz” alır və içərisinə dərsdə nəyi bəyəndiyini, nəyi bəyənmədiyini, nəyi maraqlandırdığını yazır. Əlavə 6

7. Özünə hörmət.

Şagirdlər Özünüqiymətləndirmə vərəqlərini doldururlar. Onlar özlərini, qrup rəhbəri iştirakçıları qiymətləndirir.

8. Ev tapşırığı.

Fərqli ev tapşırığı:

  • Səviyyə 1 – 34-cü bənd
  • 2-ci səviyyə – 34-cü bənd üçün İş dəftərindəki cədvəli doldurun;
  • 3-cü səviyyə – “Böyük Qələbənin mənbələri və qiyməti” adlı esse yazın.

İstifadə olunmuş ədəbiyyat və internet mənbələrinin siyahısı.

  1. Astvatsaturov, G.O. Tarix və sosial elmlər dərslərində modul-reduktiv öyrənmə, - Volqoqrad: “Müəllim” nəşriyyatı. - 2009. – 187 s.
  2. Danilov, A.A., Kosulina, L.G., M.Yu. Brandt, Rusiya tarixi. XX - XXI əsrin əvvəlləri. İş dəftəri. 9-cu sinif. – M.: “Maarifçilik”. – 2013. – 383 s.
  3. Hekayə. 5-11-ci siniflər: müasir dərs texnologiyası / müəllif.-komp. V.V. Qukova və başqaları. – Volqoqrad: Müəllim, 2009. – 207 s.
  4. rus tarixi. İş proqramları. Dərsliklərin mövzu xətti A.A. Danilova, L.G. Kosulina. 6-9-cu siniflər: müəllimlər üçün dərs vəsaiti. – M.: Təhsil, 2011. – 128 s.
  5. Polivanova K.N.. Məktəblilərin layihə fəaliyyəti / K.N. Polivanova. – M.: Təhsil, 2011. – 192 s.
  6. Federal Dövlət Təhsil Standartı şəraitində ibtidai məktəbin müasir pedaqoji texnologiyaları / O.B. Dautova, E.V. İvanşina, O.A. İvaşadkina, I.V. Mushtavinskaya. – Sankt-Peterburq: KARO, 2014. – 176 s.
  7. Stepanishchev, A.T., Tarixin tədrisi və öyrənilməsi metodları, - M.: "Vlados". – 2002.
  8. Studenikin, M.T., Məktəbdə tarixin tədrisi üçün müasir texnologiyalar / M.T. Studenikin. – M.: VLADOS, 2007. 79 s.
  9. http://www.9may.ru/
  10. http://www.pobediteli.ru/
  11. http://victory.rusarchives.ru/
  12. http://militera.lib.ru/1/cats/wars/20/1941-1945.html
  13. http://bigwar.msk.ru/ Böyük Vətən Müharibəsi (1941–1945) - Tarix, Fotolar...
  14. podvignaroda.mil.ru/. İctimai elektron sənədlər bankı "Feat of People"
  15. http://www.youtube.com/watch?v=coJogXUQykQ(“Berlin fırtınası” filmi)
  16. https://disk.yandex.ru/client/disk%7Cslider/disk/%D0%90.%D0%A1%D1%82%D0%B8%D1%84%D0%B5%D0%B5%D0% B2%20%D0%9C%D0%91%D0%9E%D0%A3%20%D0%A1%D0%9E%D0%A8%20%E2%84%9616%20%D0%B3.%D0 %9F%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BE.mpg(Müharibənin son mərhələsində iştirak edən ulu babası haqqında tələbənin hazırladığı film)

Böyük Vətən Müharibəsinin dövrləşdirilməsi
1-ci dövr - 22 iyun 1941 - payız 1942 -
Almanların SSRİ-yə hücumu. Qırmızı məğlubiyyətlər
Müharibənin ilk aylarında ordular. Nasistlərin məğlubiyyəti
Moskva yaxınlığında. Alman Blitzkrieg planlarının uğursuzluğu.
2-ci dövr – payız 1942 – 1943 – yerli
müharibə zamanı dönüş nöqtəsi. Stalinqrad və Kursk döyüşləri.
Almaniyanın hücum strategiyasının iflası və onun
peyklər.
3-cü dövr – 1944-cü il yanvar – 9 may 1945-ci il –
ikinci dünya müharibəsinin sonu. Avropanın işğalçılardan azad edilməsi.
Nasist Almaniyasının məğlubiyyəti.
4-cü dövr – 8 avqust – 2 sentyabr 1945 – Məğlubiyyət və
Yapon təslim. İkinci Dünya Müharibəsinin sonu.

Böyük Vətən Müharibəsinin nəticələri

- SSRİ-nin qələbəsi və Almaniyanın və onun müttəfiqlərinin məğlubiyyəti.
- ərazi bütövlüyünün qorunması və
SSRİ-nin suverenliyi.
- Avropa xalqlarının alman hökmranlığından azad edilməsi
işğalı və dövlətçiliyinin bərpası.
- Bir dövlət olaraq faşizmin və nasizmin kökünün kəsilməsi
ideologiya və siyasət.
- SSRİ-yə yeni ərazilərin daxil olması
(Şərqi Prussiya, Cənubi Saxalin,
Kuril adaları).
- SSRİ-nin beynəlxalq nüfuzunun artırılması.
- SSRİ dünyanın ən güclü ordusuna malikdir.
- İkinci Dünya Müharibəsi zamanı böyük insan və maddi itkilər
müharibələr (döyüş meydanında öldü, yaralardan öldü,
ölüm düşərgələrində öldü)

Alman itkiləri (ölənlər, yaralananlar,
itkin düşmüş şəxslər və hərbi əsirlər)

Böyük Vətən Müharibəsində SSRİ-nin hədsiz yüksək itkilərinin səbəbləri.

1. Genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlar
Sovet-Alman cəbhəsi.
2. Alman faşizminin soyqırımı siyasəti
hərbi əsirlərə və mülki şəxslərə münasibətdə
işğal olunmuş sovet ərazisində əhali
ərazilər.
3. Çox bölmələrin aşağı döyüş effektivliyi
Qırmızı Ordu, Sovet səhv hesablamaları
əmr.
4. Yüksək Komandanlıq Tələbləri
nəyin bahasına olursa olsun döyüş tapşırıqlarını yerinə yetirmək, etməyin
heç bir qurban vermədən dayanmaq
(sovet totalitarizminin təbiəti).

Böyük Vətən Müharibəsində SSRİ-nin qələbəsinin səbəbləri.

- Böyük səfərbərlik imkanları
Sovet cəmiyyəti.
- Cəbhə və arxa cəbhəçilərin birliyi.
- SSRİ xalqlarının birliyi.
- Sovet xalqının vətənpərvərliyi, kütləviliyi
cəbhədə və arxada qəhrəmanlıq.
- Sovet hərbi liderlik istedadı
hərbi rəhbərlər.
- Anti-Hitler müharibəsində müttəfiqlərdən kömək
koalisiya.
- Böyük boşluqlar və qeyri-adi
düşmən təbii və iqlim
şərait.- Qələbənin dünya-tarixi əhəmiyyəti
Böyük Sovet İttifaqı
Vətən müharibəsidir
Nə:
1) ən qanlı tamamlandı
bəşər tarixində müharibə;
2) yaradılması təhlükəsi
dövlətlərin dünya hökmranlığı
Hitler bloku;
3) Avropa xalqları azadlıq əldə etdilər və
öz dövlətçiliyini bərpa etdilər;
4) diktaturalar aradan qaldırıldı
faşist rejimləri.

İKİNCİ DÜNYA MÜHARİBƏSİNİN NƏTİCƏLƏRİ

1. Faşist Almaniyasının, faşist İtaliyanın və imperialistin məğlubiyyəti
Yaponiya - totalitar rejimlərin inkişaf etdiyi işğalçı dövlətlər.
İtaliya Aralıq dənizindəki mövqeyini itirdi;
İşğal altında olan və zonalara bölünən Almaniya bir müddət dayandı
beynəlxalq münasibətlərin müstəqil subyekti olmaq;
Yaponiya Uzaq Şərq və Asiyada mövqelərini itirdi
bir neçə onilliklər ərzində fəth etdi.
2. Anti-Hitler koalisiyası qalib gəldi - fərqli olan ölkələr
tam əksini təqib edən sosial sistemlər
müharibə zamanı əlaqələndirilmiş hərəkətlər üçün yollar tapmağı bacaran məqsədlər.
3. SSRİ ən böyük və ən böyük itkilərə məruz qaldı
qurbanlar. Lakin müharibənin sonunda SSRİ nəhəng hərbi gücə malik idi və
Onun beynəlxalq mövqeləri möhkəmlənib, nüfuzu artıb.
4. Faşizm üzərində qələbə müstəmləkə ölkələrin xalqlarının milli-azadlıq mübarizəsinin yüksəlişinə və azadlıq
müstəmləkə asılılığından.
5. Müharibədən keçən Avropa ənənəvi ideyadan üstün oldu
dövlətin məhdud siyasi rolu haqqında və tanınır
yüksək səviyyədə saxlamaq üçün dövlətin məsuliyyəti
ölkənin canlılığı və təhlükəsizliyi üçün iqtisadi artım.

İKİNCİ DÜNYA MÜHARİBƏSİNİN NƏTİCƏLƏRİ

1. Böyük itkilər (60 milyon nəfər). 12
milyon insan vətənləri ilə əlaqəni kəsdilər.
2. İqtisadi dağıntı.
3. Böyük mənəvi sarsıntı
qarşı cinayətlər nəticəsində
insanlıq - kütləvi qırğın
mülki şəxslər, zorakılıq
məhbuslar, zorakılıq
demokratik prinsiplər və
insan hüquqları.

İKİNCİ DÜNYA MÜHARİBƏSİNİN DƏRSLƏRİ

1. İkinci Dünya Müharibəsi göstərdi ki, bütün yük
müharibə xalqların çiyninə düşür. Hamısını daşıdılar
sıxıntılar və məşəqqətlər, insan itkisi faciələri
yaşayır, kədər və əzab çəkir.
2. Müharibəyə başlamaq onu bitirməkdən daha asandır. Müharibə,
başlamış, daha da özünəməxsus şəkildə inkişaf edir
öz qanunlarını və onun nəticəsini planlaşdırın
demək olar ki, qeyri-mümkündür. Həmişə qələbə olmur
müharibəni başlatanın yanına gəlir.
3. Müharibə nə miqyasda, nə də miqyasda planlaşdırıla bilməz
istifadə olunan vasitələrin xarakteri.
4. Müharibənin qarşısının alınması birlik tələb edir
sülhsevər qüvvələrin hərəkətləri. Hazırlıq dövründə
İkinci Dünya Müharibəsi mümkün idi
qarşısını almaq. Bununla bağlı dəfələrlə tədbirlər təklif olunub
bu istiqamət. Çoxları onlarla razılaşdı, amma
fəaliyyət birliyinə heç vaxt nail olunmayıb.