Egy módszer a páros mássalhangzók ellenőrzésére a végén. Páros mássalhangzók ellenőrzése a szó végén A páros mássalhangzók ellenőrzése a végén

Osztály: 2 "B"

Az óra témája: "Módszer a szóvégi mássalhangzópárok ellenőrzésére"

Az óra típusa: új anyag magyarázata

Tankönyv: „Orosz nyelv” Moszkvai „túzok” 2003

Cél: Ismerkedés a szóvégi mássalhangzópárok ellenőrzésével a szó alakjának megváltoztatásával.

Feladatok:

Nevelési

¨ Biztosítani kell a feltételeket a szóvégi páros mássalhangzók helyesírásának ellenőrzésére;

¨ Megtanítja megkülönböztetni a zöngéd és zöngétlen mássalhangzókat a szavakban a kiejtés alapján, meghatározni helyzetüket és betűkkel kijelölni a hangokat;

Fejlődési

¨ Az elemző-szintetizáló gondolkodás fejlesztése: az elemzés, osztályozás, következtetés pontos megfogalmazásának képessége;

¨ A tanulók írás- és beszédkészségének fejlesztése

¨ Fejleszti a tanulók azon képességét, hogy megfelelő ütemben dolgozzanak csoportban.

¨ Fejleszti a kezdeményezőkészséget és az önbizalmat.

Nevelés

¨ A tudáshoz való pozitív hozzáállás elősegítése.

Felszerelés:

¨ Jelkártyák páros mássalhangzókkal;

¨ szövegek független tanulók számára;

¨ rajz olyan tárgyakkal, amelyek neve kétes mássalhangzókra végződik.

Irodalom:

1) „Helyesírás általános osztályokban”, Moszkva „Felvilágosodás” 1990

2) „kisiskolások intellektuális fejlesztése orosz nyelvórákon, Moszkva „Vlados” 2001.

3) „Szórakoztató nyelvtan”, Moszkva „Omega”, 1995


4), „Általános iskolába megyek órára”, orosz. 2. könyv, Moszkva „Szeptember elseje”, 2000

A lecke lépései

1) Szervezési pillanat – 2 perc.

2) Tevékenységek szervezése az új anyag észlelésére való felkészülés érdekében – 5 perc.

3) Gyermekek új ismeretek felfedezése – 10 perc.

4) Konszolidáció – 10 perc.

5) Önálló munka – 8 perc.

6) Házi feladat – 2 perc.

7) Óra összefoglalója. Reflexió – 3 perc.

Az órák alatt

A lecke lépései

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

1. Szervezési mozzanat

A táblán egy epigráfia található: „Ha hegymászó akarsz lenni, menj a hegyekbe.

Ha írni akarsz, tanulj meg gondolkodni, gondolkodni."

- Hogy érted a szavakat?

– Nehéz útra indulunk. Ma az órán eláruljuk a helyesírási titkokat. A siker azokra vár, akik figyelmesek, érdeklődők és aktívak.

Gyerekek válaszai.

2. Tevékenységek szervezése az új anyag felfogására való felkészülés érdekében

- Nevezze meg a betűket:

b, p, c, f, d, k, d, t, g, w, h, s

- Milyen betűk ezek?

– Mássalhangzók, mert az általuk képviselt hangokat nem lehet énekelni, és a hang útközben akadályokba ütközik. Párosítva vannak.

– Milyen két csoportra oszthatók?

- Hangos és hangtalan.

– Miben különböznek a hangos mássalhangzók a zöngétlen mássalhangzóktól?

Kalligráfia

– Az egyik sorba csak a zöngés mássalhangzókat írja fel, a másik sorba csak a zöngétlen mássalhangzókat.

– A gyerekek füzetbe írják:

b c d e g h

p f k t w s

– Kinek a titkát fogjuk megtanulni az órán?

– Ma az órán megfejtjük a páros mássalhangzók titkát.

- Elárulhatom ezt a titkot. A tankönyvben olvashatod.

– Próbáld meg felfedni magad.

- Próbáljuk kitalálni mi magunk.

3. A gyermekek új ismeretek felfedezése

Az asztalon:

PRU. -GALLY

PRU. –TÓK

- Találd ki, melyik szó van leírva.

– Magyarázza meg lexikális jelentését!

– A gally vékony letört vagy levágott ág, levelek nélkül.

- Milyen levelet írjunk?

– Rúd – gally, írjuk a T betűt

- Találj ki egy mondatot ezzel a szóval.

– Hoztam haza egy hosszú botot.

– Hogyan lehet egy szót másképp írni? Magyarázza meg a lexikális jelentést!

Tó – tavak, írjuk D

A régi tó teljesen benőtt.

- Milyen következtetést lehet levonni?

– A szóvégi mássalhangzó párosát ellenőrizni kell. Egy hangot hallunk, de egy másik betűt kell írnunk. A szó lexikális jelentése megváltozik.

Ez az első titok.

2) oszd két csoportra a szavakat: 1 gr - – olyan szavak, amelyekben ellenőrizni kell a szóvégi mássalhangzót.

2 gr – olyan szavak, amelyekben a mássalhangzót egyértelműen ejtik.

1. számú melléklet

– A gyerekek önállóan dolgoznak párban:

Hó - hó

Jég – jég

Frost – fagy

Hófúvás - hótorlaszok

– Nevezze meg azokat a szavakat, amelyeket ellenőrizni kell.

Miért van szükségük ellenőrzésre?

- A kábítás a szó végén fordul elő. Egy hangot hallunk, de egy másik betűt írunk.

– Mely szavakban hallható tisztán a mássalhangzó? Miért?

A hó, jég, fagy, hótorlasz szavakban a mássalhangzó után magánhangzó áll, így tisztán hallható.

- Vonja le a következtetést. Hogyan lehet ellenőrizni a páros mássalhangzót a szó végén?

A szó végén lévő pár ellenőrzéséhez meg kell változtatnia a szót úgy, hogy a mássalhangzó után magánhangzó legyen.

Ez a páros mássalhangzók második titka.

4. A megszerzett tudás megszilárdítása

Nyissuk ki a 22. oldalon található tankönyvet

1) Ezt a szabályt nemcsak ismerni, hanem a gyakorlatban is alkalmazni kell. És az algoritmus ebben segít nekünk (a táblán)

A gyerekek elolvassák a szabályt.

A gyerekek az algoritmus segítségével hajtják végre a gyakorlatot. 000. szám 91. oldal

Tölgy – tölgy

Sorok – sor

Csizma – csizma

Testnevelés perc

2. függelék

2) Keresse meg, hol vannak „elrejtve” a páros mássalhangzók az osztályban, és illessze be őket a megfelelő szóba! Melyik szó hiányzik?

3) Keresse meg a képen azokat a szavakat, amelyek nevének a szó végén van egy páros mássalhangzó! Mutasd meg neki.

Medve... sárgarépa...

Kövér... arbu...

Le... szőlő...

A gyerekek dákókártyákkal dolgoznak

Oszlop, tölgy, mozdony, vonat, híd, töltés, rakomány, vonat, ló, szénakazal, kerítés.

5. A tanulók önálló munkája

3. függelék

Kártyákon szöveggel dolgozik

4. függelék

a) Olvasd el a szöveget, és írd be a hiányzó betűket!

b) A munka kölcsönös ellenőrzése

c) Változtass meg minden mondatot úgy, hogy leírást kapj a téli erdőről!

A gyerekek csoportban dolgoznak (szóban)

Gyönyörű az erdő téli öltözete. Szikrázó hó hever a fákon.

A nyírfák vékony ágain hópelyhek vannak. A tölgyet hó borítja. Jó munkát végzett a fagy!

6. Házi feladat

Írd le a füzetedbe az új szöveget a télről, amit most otthon összeállítottál.

7. Óra összefoglalója.

Milyen helyesírási titkokat tanultál az órán?

A szó végén lévő mássalhangzópárost ellenőrizni kell.

Ha ellenőrizni szeretné, hogy egy szó végén van-e páros mássalhangzó, meg kell változtatnia a szót úgy, hogy a mássalhangzó után magánhangzó legyen.

Visszaverődés

Kivonat kiválasztása:

· Mindenhez értek, tudok segíteni másoknak...

· Megvan...

· Megtehetem, de segítségre van szükségem...

· Nem értett semmit…


1. számú melléklet

Hó, hó, fagy, hófúvás,

Hó, jég, fagy, hótorlasz

4. függelék

Légy gyönyörű. őszi ruha erdők. A fák levelei megsárgultak. Vegyünk bere vékony ágakra. arany levelek susognak. Bíbor színben érdemes megtenni. Jó munkát végeztek az őszi színek!

Referencia szavak:

Szikrázó hó fekszik;

tél, hó pihe;

hóval borított; fagyasztó. .

2. függelék

Algoritmus

A szó végén van páros mássalhangzó?

https://pandia.ru/text/78/535/images/image006_39.gif" width="30" height="31 src="> a mássalhangzó magánhangzó volt

Hallunk hallunk

hangú süket

https://pandia.ru/text/78/535/images/image009_31.gif" width="12" height="27">

írja be: b, c, d, d, z, f írja: p, f, k, s, t, w

Osztály: 2

Az óra célja:

1. megismerkedés a szóvégi mássalhangzópáros ellenőrzéssel a szó alakjának megváltoztatásával;

2. a figyelem és a memória fejlesztése; kompetens íráskészség, kalligráfiai munka;

3. fejlessze az írás indoklásának képességét egy tesztszó kiválasztásával.

Felszerelés: tábla, írófüzetek, jelzőkártyák, szókincs kártyái, „orosz nyelv” tankönyv 2. osztály számára, szerző T. G. Ramzaeva, bemutató.

Az órák alatt

  1. Mondja el az óra témáját és célját!

(1. dia)

Shka..., egyéb..., menő..., tenger..., igaz...

Milyen írásmóddal vannak ezek a szavak? (Páros mássalhangzó a szó végén.)

Mit tegyünk, hogy helyesen írjuk le ezeket a szavakat? (Válassz egy tesztszót.)

Mondd, mit fogunk csinálni ma az órán? (Ma az órán megtanuljuk megtalálni a tesztszavakat).

(2. dia)

2. Kalligráfia.

Nyisd ki a füzeteidet, írd le a számot, remek munka.

Találd ki a rejtvényeket:

Amikor legutóbb tanár voltam,
Holnap után - sofőr.
Biztosan sokat tud
Mert ő... (Művész)

(3. dia)

A kaftánom zöld,
És a szív olyan, mint a vörös,
Édes ízű, mint a cukor
Ő maga pedig úgy néz ki, mint egy labda.

Milyen betűvel kezdődnek a szavak? (A betűvel kezdődik.)

Az alábbi szavak közül melyiket kell ellenőrizni a helyes íráshoz? (Görögdinnye)

Találj ki egy szót, amelynek ugyanaz a gyöke a GÖRÖGdinnye szóhoz, amely a tesztelt mássalhangzót tartalmazza. - Írd le, jelezd a helyesírást. - Ellenőrizzük.

Milyen rokon értelmű még ez a szó?

Hozzáadás. kérdés: mely szavakat nevezzük rokonnak?

Ma a nagy A betűvel fogunk dolgozni.

Az asztalon:

Alya, Alla, Anna, Arina.

Mi a közös ezekben a szavakban? (Mindegyik nagybetűvel van írva, jelezve a lányok nevét)

A naplemente az erdő mögött esik.

(4. dia)

Mi az a naplemente? (A nap lemegy a horizont alá.)

Mit jelent? (Skarlátvörös, élénkvörös lesz.)

3. Házi feladat ellenőrzése.

Keresse meg a mondat fő tagjait!

A házi feladat ellenőrzésekor a gyerekek szópárokat olvasnak fel, és elmagyarázzák a szóban szereplő mássalhangzó helyesírását.

Olvassa el az ellenőrzést igénylő szavakat.

Miért kell őket ellenőrizni? (A szóvégi zöngés páros mássalhangzók megsüketülnek.)

Keress tesztszavakat a következő szavakhoz! A tesztszavakat kórusnak nevezzük, a szó végén megjelenő mássalhangzót jelzőkártyával mutatjuk be.

Sárgarépa, gardrób, sál, kunyhó, leves, fog, zsiráf, mák.

4. Testnevelési perc.

Könnyű mulatság...
Jobbra-balra fordul.
Mindannyian régóta tudjuk -
Van egy fal, és van egy ablak. (A testet jobbra és balra fordítja.)
Gyorsan és ügyesen guggolunk.
A készség már itt látható.
Az izmok fejlesztésére,
Sok guggolást kell csinálni. (Guggol.)
És most a helyén sétálok,
Ez is érdekes. (Sétáljon a helyén.)

5. Dolgozzon az óra témáján!

1. Betűk összehasonlítása a tesztben és a tesztelt szavakban.

Gyakorlat folyamatban. 168.

A gyakorlat végrehajtása előtt a gyerekek válaszolnak a Miért kérdésre. Ehhez olvassa el a szabályt a 2. oldalon. 98. Ezután olvassa el a mintaválaszt, és egyenként kommentálja a szavak helyesírását!

2. Gyakorold a szó megváltoztatását a páros mássalhangzó ellenőrzéséhez.

A gyerekek visszatérnek az óra elejére, írják le helyesen a szavakat a tesztszóval együtt. (5. dia)

3. -Jól van, most fejezd be a mondataimat:

  • Vannak hangok magánhangzók és mássalhangzók.
  • Vannak mássalhangzó hangok kemény és puha.
  • Vannak mássalhangzó hangok hangos és zöngétlen.
  • Vannak mássalhangzó hangok párosított és páratlan.
  • A páros mássalhangzók azok b c d e g h
    p f k t w s
  • Páratlan mássalhangzók. Mindig hangzatos l m n r y

Mindig puha h sch x q

4.-Most elvégzünk egy tesztet, amely megmutatja, hogyan tanultad meg a szóvégi mássalhangzópárok ellenőrzésének szabályát. (6. sz. dia)

Írd le a páros mássalhangzókat:

B, Z, H, F, J, X, F

Írd le a szavakat egy páros mássalhangzóval a végére:

Szem, macska, íj, gnóm, kocsi:

Betű beszúrása:

Moro..., kövér..., pyro..., baga....

Cserélje ki a jegyzetfüzeteket az asztalszomszédjával, és mi kölcsönösen ellenőrizzük.

(7. dia)

6. Szókincs és helyesírási munka.

1. „Fényképész” játék.

Most a „Fotós” játékot fogjuk játszani. Megmutatom a szókincs szavakat, és nagyon gyorsan el kell olvasnia a szót, emlékeznie kell a helyesírásra, be kell írnia a hiányzó betűt, és le kell írnia.

Bogyó, lány, róka, veréb, nyúl, medve, füzet.

2. Dolgozzon egy új szókincsen.

Találd ki: kik vagyunk?

Ha esik az eső, nem zavarjuk -
Gyorsan csobbanunk át a tócsákon,
sütni fog a nap -
A kabáttartó alá kellene állnunk.
(Csizma.) (8. dia)

Írd le a csizma szót. Helyezze a hangsúlyt.

Mit jelent ez a szó? (Cipők.)

Vásárolhatok egy csizmát a boltban?

A csizma egy pár dolog. Ezért kérünk, mutasd meg a csizmát, próbáljuk fel a csizmát, csizmát szeretnék venni.

A boot szó végén lévő páros mássalhangzó egyszóval ellenőrizhető csizma. De a hangsúlytalan magánhangzó A ezt a szót emlékezni kell.

Alkoss és írj le egy mondatot ezzel a szóval.

3. Frazeológiai egységekkel való munka.

Hányan hallottátok már ezt a kifejezést "Bólint"? Mikor mondják ezt?

-"Bólint" - a kifejezés a csipegő madár és az ülő helyzetben szunyókáló ember közötti hasonlóság alapján merült fel. Hajtsa le a fejét, nagyon szeretne aludni. (9. dia)

Kijött a hold az égre,

Az ablakon kívül sötét az éjszaka,

Mindenki bólogatni kezdett...

Nem lenne itt az ideje aludni?...

Készítsen szóbeli mondatot a „Bólint” kifejezéssel.

7. A tanult anyag konszolidálása.

(10. dia)

Keressen olyan szavakat a képen, amelyek a szó végén egy páros mássalhangzót tartalmaznak. Válassz tesztszavakat.

8. Óra összefoglalója. (11. dia)

Hogyan lehet ellenőrizni a páros mássalhangzót a szó végén?

Adj rá példákat.

Házi feladat: pl. 171.

ABSZTRAKT

nyílt óra

Oroszul

Tantárgy:

"Az ellenőrzés módja párosítva

mássalhangzók a szó végén."

Tanár:

Belkina Galina Anatolevna ,

Városi oktatási intézmény 68. számú középiskola, Lipetsk

Nyílt orosz nyelvlecke

ebben a témában

"A szóvégi mássalhangzópárok ellenőrzése."

*a szógyökérben lévő páros zöngés és zöngétlen mássalhangzók megkülönböztetésének képességének fejlesztése;

*fejlessze az írás igazolásának képességét egy tesztszó kiválasztásával.

Az órák alatt.

    Idő szervezése.

Mondja el az óra témáját és célját!

Srácok, segítsetek meghatározni a témát. Ehhez azonban nyelvtani problémákat kell megoldanunk.

l n m r d t

Mi a közös ezekben a betűkben?

(D: Ezek a betűk egy mássalhangzó hangot képviselnek.)

Milyen két csoportra oszthatók ezek a betűk?

(D: Páratlan mássalhangzók és páros mássalhangzók.)

Mely mássalhangzók (páros vagy nem páros) kiejtése térhet el az írásbeli megjelölésüktől?

(D: A páros mássalhangzók kiejtése eltér a helyesírásuktól.)

Nevezd meg őket.

(A tanulók páros mássalhangzókat neveznek meg, a tanár pedig egy-egy négyzetet nyit ki, és a gyerekek látják az óra témáját.)

□ □ □ □ □ □

□ □ □ □ □ □

Szóval, az óránk témája... (A srácok kórusban olvasnak.)

    Házi feladat ellenőrzése.

A gyerekek szóösszetételeket olvasnak fel, kommentálják, melyik betűt írtak, válaszukat egy tesztszóval erősítik meg.

Milyen szavakat ellenőriztél? (A szó végén páros mássalhangzóval rendelkező szavak.)

Miért kell ezeket a szavakat ellenőrizni? (A szóvégi zöngés páros mássalhangzók megsüketülnek.)

Hogyan lehet ellenőrizni a páros mássalhangzót a szó végén? Adj rá példákat.

    Egy perc írás.

Egy perc írásmód erősíti grafikai készségeinket. Írjunk páros mássalhangzókat, elválasztva őket egy felső és alsó hurokkal.

1) bp vf gk dt zhsh zs

2) Szavak írása:

- Emlékezzen a szókincs azon szavaira, amelyeknek a szó végén mássalhangzók vannak.

* íróeszköz - tolltartó

rajzoláshoz és rajzoláshoz - könyv

- ceruza

- jegyzetfüzet

*a szó antonimája (hányan emlékeznek, mi az antonim) falu - város

Főváros

* Toptygin, Kosolapy, Mihail Ivanovics, medve- az orosz népmesékben így hívják szeretettel az erdő tulajdonosát... ( medve).

* Ha esik az eső,

nem zavarunk -

Gyorsan csobbanunk át a tócsákon.

sütni fog a nap -

A kabáttartó alá kellene állnunk.(csomagtartó)

Olvasd el a kiírt szavakat.

Ellenőrizze a táblán lévő szavak helyesírását.

Kinek nincsenek hibái?

Milyen szabály egyesíti ezeket a szavakat?

(D: Mindegyiknek van egy páros mássalhangzója a végén.)

A páros mássalhangzók kiejtése megegyezik a helyesírásukkal?

(D: Nem. A szóban város halljuk a [t] hangot és írjuk a betűt d.

Egy szóban medve d. Egy szóban csomagtartó halljuk a [k] hangot, de írjuk a betűt G. Egy szóban jegyzetfüzet halljuk a [t’] hangot, és írjuk a betűt T. Csak egy szóval ceruza a hang és a betű ugyanaz.)

Mit kell tennie, hogy elkerülje a helyesírási hibákat, ha a szó végén páros mássalhangzó van?

(D: Meg kell változtatnunk a szót, hogy a mássalhangzó után magánhangzó legyen.)

Csináljuk. (Válassz tesztszavakat szóban.)

Nevezzen meg olyan szavakat, amelyekben több betű van, mint hang.

(D: Medve, füzet.)

Miért van kevesebb hang ezekben a szavakban?

Mi a különbség a hang és a betű között?

Készítse el a szó hang-betű (fonetikai) elemzését! medve.

(Medve - 2 szótag, 7 betű, 6 hang, 2 fő hang, 4 mássalhangzó)

4. Szókincsmunka.

Ma egy új szókincs helyesírását tanuljuk meg.

Óvatosan láthatatlan

Hozzám jön

És úgy rajzol, mint egy művész

Az ablakon mintázik.

Ez egy juhar, ez pedig egy fűz,

Itt van előttem a pálma.

Milyen szépen rajzol

Csak fehér festék! (Fagyasztó.)

Mit jelent ez a szó? (Ugyanúgy, mint hideg, hideg.) A szinonimák jelentése közeli szavak.

Válasszon egy ellenkező jelentésű szót (hideg - meleg.)

Milyen közmondásokat ismersz ezzel a szóval?

(A fagy nem erős, de nem mond állni. A lustát orránál fogva megragadja a fagy, a fürge előtt pedig le a kalappal.)

Magyarázd meg a közmondások jelentését!

Írd le a szót fagyasztó, jelölje a hangsúlyos és hangsúlytalan magánhangzókat.

Milyen más írásmódja van ennek a szónak? (Páros mássalhangzó a szó végén, ellenőrizze a - fagy szóval.)

Alakzathoz kapcsolódó (azonos gyökérzetű) szavak.

(Dér, fagyos, fagyos, fagyasztó, fagy.)

Írj le egy közmondást ezzel a szóval.

5. Testnevelés perc.

Pihenjünk. A legjobb pihenés a szellemi és fizikai munkáról való váltás.

Ugrál– ha a szó végén van páros mássalhangzó.

Guggolás- ha ez az írásmód nem elérhető.

Tehén, hó, vitorla, szemek, gyöngyvirág, kenyér, lapát, méz, pilóta, nyír.

    Dolgozzon az óra témáján.

    172. gyakorlat – diktálás.

Peer review.

Milyen szókincsszavakkal találkoztál a szövegben?

Hogyan érted a szót megbilincselt?

Válassza ki az összes elírást.

Az utolsó 2 mondat mondattagjainak elemzése.

    Gyakorlat a tesztszavak kiválasztásához.

Gyakorlat folyamatban. 173.

Keresse meg a rejtvényben azokat a szavakat, amelyeket ellenőrizni kell. Válassz szóban hozzájuk tesztszavakat. Írja le a rejtvény szövegét, húzza alá az általunk ellenőrzött szavak betűit.

    Helyesírási perc (Vedd fel a kártyát a kívánt betűvel.)

Híd, óra, varrat, vér, oroszlán, sebes, ellenség, fogás, zsiráf, hótorlasz, strand, eső, oszlop, vas, szem, cipő, fodros, kör, pite.

    Gyakorlat folyamatban. 174.

A szavakat lexikális jelentés és kiejtés alapján hasonlítják össze.

Mik a hasonlóságok? Mi a különbség? (Ugyanazt ejtik, és attól függően, hogy milyen betűt írunk, a szónak saját jelentése lesz.)

Misha nyáron a faluban élt. Barátjának, Toliknak írt levelében ezt írta:

Van egy rúd a falunkban. A bátyámmal elkészítettük a gyümölcsöt, és leeresztettük a rúdba.

Tolik elolvasta a levelet, és meglepődött.

Hány hibát talált? Ahol?

A gyümölcs a növény azon része, amely magokat tartalmaz.

Tutaj - rögzített rönkök vagy táblák a víztestek átkeléséhez.

A gally egy letört ág, levelek nélkül.

A tó az emberek által ásott víztömeg.)

    Akupresszúra.

Most ősz van. Szervezetünk fogékony a betegségekre. Ahhoz, hogy mindig egészséges és erős legyen, jó formában kell tartania immunrendszerét. Ebben segít nekünk az akupresszúra.

    A tanulók önálló munkája.

Alkoss néhány mondatot a „Télen” témában ezekből a szavakból.

    Tél, fagy, hideg, fagy, tavacska, jég, korcsolya, nem ijesztő.

    Tél, hó, hótorlasz, hóember, orr, sárgarépa, erőd, hógolyók.

Írd le a legjobb ajánlatokat.

Akinek nehézséget okoz a mondatalkotás, másolja le a verset, a jelentésnek megfelelően illessze be a szükséges szavakat.

Csendben... megy,

Fehér... bozontos.

Tisztázzuk és...

Az udvaron lapáttal. (Hó, jég.)

    Szelektív írás. (A kitaláló szavakhoz válasszon tesztszavakat.)

    mind vasból vagyok

Nincsenek lábaim és kezeim.

Kalapomig beférek a táblába,

És számomra minden kopogás, kopogás. (köröm)

2) Az ösvény melletti fenyőfa alatt,

Ki áll a fű között?

Lába van, de csizma nincs,

Kalap van, de fej nincs. (gomba)

3) Egy tölgyfa megbújt egy aranygömbben. (makk)

4) A partok zöldek, a víz vörös, a halak pedig feketék. (görögdinnye)

5) Mögötted halad, bár a helyén marad. (nyomon követni)

10. Óra összefoglalója.

Képzelje el, hogy egy oktatási magazin tudósítója vagyok, válaszoljon a kérdéseimre.

Milyen helyesírásról beszéltünk ma?

Hogyan ellenőrizhető a szóvégi mássalhangzópárok helyesírása?

Milyen mottóval dolgoztunk ma? (Egy mindenkiért és mindenki egyért.)

Úgy gondolom, hogy minden feladatot teljesített. Mi segített a munkádban? (Barátság, kölcsönös segítségnyújtás, támogatás.)

Hogy érzed magad?

Mindenki könnyen teljesítette a feladatokat? Ki találta nehéznek?

Válasszon ki egy jelkört a hangulatának megjelenítéséhez.

(Sárga, piros - öröm.

Zöld – nyugodt, kiegyensúlyozott.

Kék – nehéz, nem kényelmes.)

11. Házi feladat.

Végezze el a gyakorlatot 175.

csomagtartó

város

ceruza

jegyzetfüzet

Az elemi osztályokban kialakul az ember helyesírási műveltségének alapja.

Mindenki tudja, hogy az orosz nyelv nehézsége nagyrészt a helyesírás és a kiejtés közötti eltérésnek köszönhető. Ez gyakran páros mássalhangzókhoz kapcsolódik.

Mi az a páros mássalhangzó?

Valamennyi mássalhangzó a sajátosságai szerint egyik vagy másik oppozícióban áll egymással. Az egyik a hangok kontrasztja a süketségen és a zöngésségen alapul.

Egyes mássalhangzók, miközben minden más jellemző egybeesik, mint például a képződés helye és a kiejtés módja, csak a hangnak a hangfolyamatban való részvételében tér el. Pároknak hívják őket. A többi mássalhangzónak nincs zöngétlen zöngés párja: l, m, x, ts, ch, shch, y.

Páros mássalhangzók

példák a páros mássalhangzókkal rendelkező szavakra

táblázatok[b] - táblázat[p]

döntetlen[v]a - döntetlen[f]

doro[g]a - doro[k]

boro[d]a - boro[t]ka

bla[zh]it - bla[sh]

fagyos[z]ny - fagyos[s]

Itt páros mássalhangzók vannak megadva. A táblázat példákat is tartalmaz, amelyek az „Ellenőrzött mássalhangzók egy szó gyökerében” helyesírást illusztrálják.

Helyesírási szabály páros mássalhangzókhoz

A kiejtés során a párosított hangok felcserélhetők. De ez a folyamat nem tükröződik az írásban. Vagyis a betűk nem változnak, akármilyen hangokat is hallunk helyettük. Így valósul meg az orosz nyelvben a morfémák egységességének elve. A páros mássalhangzók helyesírása teljes mértékben e törvény hatálya alá tartozik.

A szabályt a következő bekezdésekben lehet megfogalmazni:

  • a szó gyökerét mindig ugyanúgy írjuk, mivel a szemantika ettől függ;
  • a helyesírást szóalakok kiválasztásával vagy megváltoztatásával kell ellenőrizni;
  • Próbaként azt kell választani, amelyik a kétes mássalhangzó (р,л,м,н,й) után magánhangzós vagy szonoráns hangzású.

Ez látható a táblázat példáiból: a mássalhangzók írásmódjai vagy a szavak végén, vagy más páros hangok előtt jelennek meg. A tesztszavakban a magánhangzók vagy a hangzásban páratlan fonémák előtt helyezkednek el.

A szabály alkalmazása

A páros mássalhangzók helyesírását gyakorolni kell. Kezdje azzal, hogy fejleszti a tanult helyesírási minta látásának képességét. Ez egy szó vagy mássalhangzók kombinációjának vége lesz, amelyben a hangok elkezdik befolyásolni egymás hangját - a következő megváltoztatja az előző kiejtésének minőségét.

Ha tudjuk, mi a páros mássalhangzó, nem nehéz következtetést levonni arról, hogy melyik lehetőséget válasszuk:

  • bo[p] - bab - bab;
  • bro[t] - broda - gázló;
  • bro[f"] - szemöldök - szemöldök;
  • nail[t"] - nails - nail;
  • veteményeskert [t] - veteményeskertek - veteményeskert;
  • dro [sh] - remegés - remegés;
  • csík [s]ka - csík - csík;
  • ko[z"]ba - kaszál - kaszál;
  • re[z"]ba - vágás - faragás;
  • goro[d"]ba - kerítés - gorodba;
  • kro[v"] - vér - vér;
  • str[sh] - őr - őr.

Páros mássalhangzók. Példák a szavak megkülönböztetésére

A süketség és a hangoskodás képes a szavak jelentés szerinti megkülönböztetésére. Például:

  • (leves) vastag - (folyó felett) bokor;
  • (távíró) oszlop - (Alexandria) oszlop;
  • kéreg (tölgy) - (magas) hegy;
  • (elviselhetetlen) hő – a labda (felülete);
  • (csokor) rózsa - (fiú) felnőtt;
  • (új) ház - (vastag) kötet.

Gyenge pozíciókban, például a szavak végén, mint például a „roses” és a „ros” példában, ellenőrzés szükséges a szemantikai zavar elkerülése érdekében. A páros mássalhangzók orosz nyelvben gondos figyelmet igényelnek.

Teszt a vizsgált témában

fű[..]ka, hal[..]ka, zu[..]ki, arbu[..], lo[..]ka, kor[..]ka, ko[..]ti.

Mesés - mese, fej - fej, pite - piték, árok - barázda, nyír - nyírfa, szemek - szemek, csíkok - csíkok, jegyzetfüzet - jegyzetfüzet, tüske - tüskés, ugrás - ugrás

6. F vagy W?

Csizma...ki, doro...ki, bum...ki, cro...ki, ro...ki, vice..ki, bara...ki, lo...ki, játék.. .ki, cha...ki, feküdj le...ki.

  • g...ki (__________);
  • lombik (__________);
  • gr... (__________);
  • gla... (__________);
  • ugrás...ki (____________);
  • lo...ka (____________);
  • ló (__________________);
  • zu.. (_______).

Sha(p/b)ka, provo(d/t), kru(g/k), povya(s/z)ka, myo(d/t), su(d/t), sla(d/t) cue, oshi(b/p)ka, doba(v/f)ka, uka(z/s)ka.

9. Betűk beszúrása a szövegbe:

Hattyú minden vízimadarak királya. Olyan, mint egy álom..., fehér, kecses, csillogó szeme van, fekete lakkjai és hosszú, rugalmas nyaka van. Milyen szépen lebeg a tó sima vizén!

10. Javítsa ki a hibákat:

  • Szeretek meséket olvasni.
  • Milyen illatos az eper!
  • Az ágyásokra sárgarépát vetnek.
  • Egy hajlékony nyírfa lebbenti szirmait a szélben.
  • A tálca lebegett a tavon.
  • Berek fokozatosan közeledik.
  • Storosh nem alszik.
  • Egy korcs hangosan zörög az udvaron.
  • Yosh susog a bokrok között.

Válaszok

1. Mi az a páros mássalhangzó? Olyan mássalhangzó, amelynek van egy pár süketsége vagy hangossága.

2. Egészítse ki a mondatot:

A páros mássalhangzók ellenőrzéséhez szükséges válassz egy tesztszót.

3. Jelölje ki azokat a szavakat, amelyeket ellenőrizni kell:

immer..ka, viz alatti... sima, Okos... , óvatosan..készülj, du..ki, l o...ki, egyéb..ny.

4. Írja szögletes zárójelbe a hangokat:

fű[V]ka, lo[D]ka, zu[B]ki, arbu[Z], lo[D]ka, koro[B]ka, ko[G]ti.

5. Húzd alá a tesztszót:

Mesés - mese, fej - fej, pite - piték, árok - árok, nyír - nyírfa, szemek - szemek, csíkok - csíkok, jegyzetfüzet - jegyzetfüzet, tüske - kalászok, ugrál- ugrás

6. F vagy W?

Csizmák, ösvények, papírdarabok, morzsák, szarvak, porok, bárányok, kanalak, játékok, csészék, békák.

7. Írja le a tesztszavakat, és szúrjon be betűket pontok helyett:

  • sípolás (bip);
  • checkboxes(checkbox);
  • griB (gomba);
  • glaZ (szem);
  • ugrás (ugrás);
  • csónak (csónak);
  • ló(lovak);
  • fog fogak).

8. Válassza ki a megfelelő lehetőséget:

Kalap, drót, kör, kötszer, méz, udvar, édes, tévedés, adalék, mutató.

9. Betűk beszúrása a szövegbe:

A hattyú minden vízimadarak királya. Olyan, mint a hó, fehér, kecses, csillogó szeme van, fekete mancsa és hosszú hajlékony nyaka. Milyen szépen lebeg a tó sima vizén!

10. Javítsa ki a hibákat:

  • Szeretek tündérmeséket olvasni.
  • Milyen illatos az eper!
  • Az ágyásokba sárgarépát vetnek.
  • Egy hajlékony nyírfa lebbenti szirmait a szélben.
  • A csónak a tavon vitorlázott.
  • A partvonal fokozatosan közeledik.
  • Az őr nem alszik.
  • Egy korcs hangosan ugat az udvaron.
  • A sün susog a bokrokban.