Znaky slovesa v příčestí. Prezentace o přijímání na lekci ruského jazyka (7. ročník) na dané téma. Najděte příčestí, zapište je a naznačte morfologické znaky

Popis prezentace po jednotlivých snímcích:

1 snímek

Popis snímku:

Příčestí jako zvláštní tvar sloves Učitel ruského jazyka a literatury MBOU „Střední škola č. 3 MO „Achtubinskij okres“ Věra Aleksandrovna Drozdova

2 snímek

Popis snímku:

Účelem lekce je seznámit studenty s pojmem „příčestí“, jeho gramatickými rysy, místem a úlohou příčestí, participiálními frázemi ve větě

3 snímek

Popis snímku:

Cíle lekce: poznat příčestí a nejdůležitější rysy tohoto slovního druhu najít charakteristické a společné rysy slovních druhů umět identifikovat a skládat syntaktické struktury pomocí slovních druhů v ústním i písemném projevu; rozvíjet komunikační dovednosti

4 snímek

Popis snímku:

Než se pustíte do učení nového materiálu, doporučuji vám zahrát si hru „True or False? Je pravda, že příčestí jsou vzhledově podobná přídavným jménům? Je pravda, že příčestí nesouvisí se slovesy? Je pravda, že příčestí mohou být přítomný a minulý čas? Je pravda, že přijímání může být opakující se? Je pravda, že se příčestí nemění podle rodu, pádu a čísla? Je pravda, že existují pouze skutečná příčestí? Je pravda, že participiální fráze v písemné podobě se vždy odděluje čárkami?

5 snímek

Popis snímku:

Příčestí je samostatný slovní druh, který označuje charakteristiku předmětu v akci, která se projevuje v čase a odpovídá na otázky přídavného jména: který? který? který? který? „Příčestí je slovní druh, který je součástí slovesa ve formě přídavného jména“ V.I Dal „Tato slovesná jména slouží ke zkrácení lidského slova, obsahujícího sílu jména a slovesa“ M.V

6 snímek

Popis snímku:

ZNAKY SLOVESA V ČASOVÉM TYPU VRATNOST DOKONALÉ nedokonavé zvratné neodvolatelné přítomný minulý rozhodnutý rozhodnutý uražený uražený usnout usnout

7 snímek

Popis snímku:

ZNAKY PŘÍDAVNÉHO JMÉNA V PŘÍČASTÍM RODOVÉM PÁDU mužský rod nominativ jednotné číslo množné číslo běh běh běžící kresba kresba střední rod ženský běh genitiv dativ akuzativ instrumentál předložkový živ. živ.

8 snímek

Popis snímku:

MÁ KRÁTKÝ FORMULÁŘ MŮŽE BÝT NAHRAZEN SYNONYMNÍ KOMBINACÍ (podstatné jméno + „který“ + sloveso) sestrojený nakreslený PŘÍKLAD: žloutnoucí list = list, kterým oseté pole žloutne = pole, které bylo zaseto PŘÍKLAD:

Snímek 9

Popis snímku:

Znaky, které pomáhají odlišit příčestí od přídavného jména, lze tedy nahradit synonymem, zatímco příčestí lze nahradit kombinací slov, která + sloveso, ze kterého je tvořeno, v přítomném nebo minulém čase. řídký les - řídký les, řídnoucí les - les, který se řídne. přídavné jméno a příčestí lze rozlišit podle morfemických charakteristik - přídavná jména mají přípony -uch-, -yuch-, příčestí -ash-, -yash-. létání - létání

10 snímek

Popis snímku:

Příčestí, která označují znak předmětu, který sám vyvolává akci, se nazývají AKTIVNÍ: husy letící na jih - husy, které samy létají na jih ovce pasoucí se na louce - ovce, které se samy pasou Příčestí, které označují znak předmětu, na kterém se akce provádí nebo se provádí se nazývají PASIVNÍ: roztroušené bobule - bobule, které někdo rozházel, zorané pole - pole, které někdo oral

11 snímek

Popis snímku:

Aktivní i pasivní příčestí mají dva tvary času - přítomný a minulý. AKTIVNÍ PASIVNÍ řečník předpřítomného času, kvetoucí vybraný, studoval minulý čas řečník, kvetoucí vybraný, studoval

12 snímek

Popis snímku:

Příčestí v plném tvaru jsou nejčastěji modifikátory ve větě: Vlající vlajka upoutala naši pozornost. [vlajka (co?) vlající - dohodnutá definice] Součástí složeného nominálního predikátu mohou být i příčestí v plném tvaru: Její ruce byly rozpraskané, všechny mozolnaté. [co to říká o rukou? že byly prasklé - složený jmenný predikát, jmenná část je vyjádřena plným tvarem příčestí] Krátký tvar příčestí je nejčastěji predikát (složený jmenný predikát) ve větě: Sedadla jsou potažena plátnem. Pšenice byla zaseta včas. Substantivizované příčestí, tedy přeměněné na podstatné jméno, může být podmětem nebo předmětem věty. Ti, kteří mluvili za zdí, si začali šeptat. Lékař propustil uzdravené pacienty z nemocnice. PARTICIPUM VE VĚTĚ

Snímek 13

Popis snímku:

Proč M.V. Lomonosov říká, že v příčestí je „síla ve jménu a slovesu“? Jaké formální znaky příčestí potřebujete znát, abyste našli příčestí ve větě? Jaké syntaktické funkce plní příčestí?


  • Frontální průzkum.
  • co je to sloveso?
  • Jaké jsou gramatické a morfologické rysy sloves?
  • Co je to přídavné jméno?
  • Jaké jsou gramatické a morfologické znaky přídavného jména?

Vysvětlení nového materiálu.

Porovnejte slova:

Žluť(list)- zežloutne(list)

žloutnutí(list)

Žluť(list)- zežloutne(list)

žloutnutí(list)

Jaký je lexikální a gramatický význam těchto příbuzných?

Je možné pojmenovat slovo žloutnutí přídavné jméno? A co sloveso?

Závěr: toto není přídavné jméno, není to sloveso, ale

Společenství



Společenství - jedná se o speciální tvar slovesa, který označuje atribut předmětu jednáním, odpovídá na otázku Který? , spojuje vlastnosti přídavného jména a slovesa. Příčestí je snadno rozpoznatelné díky svému jasnému morfemickému rysu - příponám: -ush-, -yush-, -ash-, -box-,

-im-, -eat-, -vsh-, -sh-, -enn-, -nn-, -t-.

Ve větě jsou příčestí modifikátory nebo část predikátu.



Vlastnosti přídavných jmen a sloves.

Vlastnosti přídavného jména

Vlastnosti slovesa

  • 1. Označuje atribut objektu
  • (Který?) zvadlý (list)
  • 2. Variabilita podle
  • porod - pálení (svíčka), čísla – klesající (hvězdy)
  • případy – lhaní (kočka).
  • 3. Schopnost koordinace
  • s podstatným jménem:
  • Osvětlující (ray) - m.r.,
  • jednotky h., d.
  • 1. Uloží hodnotu akce do atributu item
  • (Co dělá? Co udělal?)
  • Sušení - uschlé (list)
  • 2. Variabilita podle
  • druh – zelená (zahrada)
  • A někdy - zelená (zahrada)
  • 3. Schopnost ovládat podstatné jméno:
  • (chlapec) psaní (Co?)
  • cvičení (V.p.)
  • Vrácení peněz:
  • Připravuji se (k výkonu umělce)

Tvoř příčestí od sloves.

Déšť mrholí.

Osvětlené sluncem.

Louka kvete.

Motýli létají.







Tvoř příčestí z přídavných jmen.

Zasněžená zima.

Zralé bobule.

Zelené břízy.






Najděte ve větách příčestí.

1. Pozornost lovců přitahovalo pěstování

dub na okraji lesa.

2. Z hořícího ohně se stále kouřilo.

3. Kniha, kterou jsem četl, ležela na poličce.

4. Ptáci, kteří se něčeho báli, spadli z větví a letěli k jezeru, jiskřícím zrcadlovým povrchem.


Zkouška

rostoucí , 2- vyhořelý , 3- číst ,

4- dotčený , šumivé .

  • Jaký druh a čas jsou tato příčestí?
  • Jakou mají syntaktickou roli
  • dělají?

  • O jakém tvaru slovesa jste se dnes učili ve třídě?
  • Jaký je rozdíl mezi přídavným jménem a příčestí?
  • Jaké jsou podobnosti?

Tento materiál (lekce + prezentace) je určen učitelům ruského jazyka a literatury na středních školách.

Z definice V.I. Dahla prostřednictvím práce na stole a skupinového výzkumu studenti sami objeví

ZNAKY PŘÍDAVNÉHO JMÉNA V PARTICIPII,

Samostatně si vyzkouší nabyté znalosti a naučí se vidět krásy přírody při poslechu skvělé hudby.

Stáhnout:


Náhled:

Lekce ruského jazyka v 7. třídě

(s využitím ICT a prvků zdravotně nezávadných výukových technologií)

Podrobit: Znaky přídavného jména v příčestí

Cíl: prohloubit znalosti studentů o znameních svátosti

úkoly: upevňovat s žáky znaky přídavného jména v příčestí, učit je rozlišovat přídavné jméno a příčestí,

rozvíjet dovednosti: srovnávání, zobecňování, sebeovládání, skupinová práce,

pěstovat tvořivou iniciativu, lásku k přírodě

Vybavení a materiály:interaktivní tabule, počítač, „Výkladový slovník živého velkého ruského jazyka“ od V.I. Dahla, prezentace „Znaky přídavného jména v příčestí“.

Hudební aranžmá:"Zvuky podzimu"

Průběh lekce:

I.Organizační moment

II. Stanovení cíle (snímek č. 1-2)

Práce s definicí příčestí podle V.I.Dahla (snímek č. 3)

Jak rozumíte slovům V.I. Dahla: „Větný druh zahrnutý ve slovesu ve formě přídavného jména“?

III. Utváření nových znalostí

  1. Pracujte na stole „Přijímání“ (snímek č. 4), viz „TATO FASCINUJÍCÍ MORFOLOGIE“. Slovní druhy v tabulkách.
  2. Skupinové studium (snímek číslo 5)

Úkoly pro skupiny.

Skupina 1: zapište slovní spojení s přídavnými jmény a příčestí, podtrhněte příčestí.

Z..l..bez očí z..bla; z..l..že list padá; červený červený oheň; d..revya, jako hořící svíčky; s..žebrovanou stranou..nosem; je podzim, který umírá; zamlžené nebe; p..hořící h..cha.

Skupina 2: shoda přídavných jmen s příčestí stejného kořene. Vysvětlete rozdíl mezi přídavným jménem a příčestí.

Tmavá (oblak), modrá (horizont), červená (jeřabina).

Skupina 3: odmítněte frázikvetoucí podzimní květina.Porovnejte pádové koncovky přídavných jmen a příčestí.

IV. Aplikace nových poznatků

  1. Prezentace splněných úkolů ve skupinách

Fyzické cvičení. Oční cvičení

  1. Kreativní práce. Pod heslem „Sounds of Autumn“ napište minipříběh (pomocí podpůrných frází) (snímek č. 6).

Kontrola dokončené práce

  1. Dokončení testových úloh (snímek č. 7-8)
  1. Najděte frázi podle vzoru „příslovce + podstatné jméno“.

A) bílý sníh

B) černá noc

C) teplý déšť

D) zralé angrešty

E) černající propast

  1. Najděte frázi pomocí vzoru „přídavné jméno + podstatné jméno“.

A) stojící chlapec

B) sbíral houby

C) oseté pole

D) létající pták

E) jasná obloha

  1. Najděte frázi „přibl. + podstatné jméno.”

A) velký mistr

B) naučená fráze

C) zasloužená sláva

D) praktické zkušenosti

E) vymyšlené vědcem

4) Příčestí se mění podle

A) osoby

B) porod

C) čísla

D) případy

E) občas

5) Příčestí má gramatické rysy přídavného jména

A) závisí na podstatném jménu

B) může mít plnou formu

C) je definice

D) dokonalá forma

E) budoucí čas


Popisky snímků:

Hodina ruského jazyka v 7. ročníku (s využitím ICT a prvků zdravotně nezávadných výukových technologií) „Znaky přídavného jména v příčestí“ Lekci vypracovala: učitelka ruského jazyka a literatury Bachurina N.G.

CÍL LEKCE: prohloubit znalosti žáků o znacích příčestí Cíle: upevnit se žáky znaky přídavného jména v příčestí, naučit je rozlišovat přídavné jméno a příčestí, rozvíjet dovednosti: srovnávání, zobecňování. , sebeovládání, práce ve skupině, pěstovat tvořivou iniciativu, lásku k přírodě

Jak rozumíte slovům V.I. Dahla: „Větný druh zahrnutý ve slovesu ve formě přídavného jména“?

Příčestí je zvláštní tvar slovesa, který označuje atribut předmětu jednáním a odpovídá na otázku co v různých tvarech 1. Typ (sovětský, nesovětský) 2. Čas (současnost, minulost) 3 . Vratnost 4. Přechodnost Vlastnosti přídavného jména 1. Závisí na podstatném jménu 2. Může mít plnou nebo krátkou formu 3. Změny podle pohlaví, čísla, případu 4. Syntaktická role: definice, predikát

Skupinové studium Úkoly pro skupiny. Skupina 1: zapište slovní spojení s přídavnými jmény a příčestí, podtrhněte příčestí. Z..l.. noha-eyed z..blah; z..l..že list padá; ohnivě červený.. červený; d.. revya, jako hořící svíčky; s..žebrovaný tak.. spodek; je zuřivý podzim; zamlžené nebe; p.. žhavý h.. nyní; f.. listnatá řeka; uspokojující povaha. Skupina 2: shoda přídavných jmen s příčestí stejného kořene. Vysvětlete rozdíl mezi přídavným jménem a příčestí. Tmavá (oblak), modrá (horizont), červená (jeřabina). Skupina 3: odmítněte frázi kvetoucí podzimní květina. Porovnejte pádové koncovky přídavných jmen a příčestí.

Pod heslem „Sounds of Autumn“ napište minipříběh (pomocí doprovodných frází) Pozlacené listí na podzim, tiché zahrady dřímající, lesknoucí se v modrém azuru, chřadnoucí příroda, žlutolistá řeka; karmínové, karmínové, vínové, lila barvy; osvětlené sluncem; červenající se trsy jeřábu; předzimní chlad; větrný den; Poslední listy opadávají.

Dokončení testových úkolů 1. Najděte slovní spojení podle vzoru „příslovce + podstatné jméno“. A) bílý sníh B) černá noc C) teplý déšť D) zralé angrešty E) černající se propast × 2. Najděte slovní spojení podle vzoru „přídavné jméno + podstatné jméno“. A) stojící chlapec B) sbíral houby C) oseté pole D) létající pták E) jasná obloha

× 3. Najděte frázi „prich“. + podstatné jméno.” A) velký mistr B) naučená fráze C) zasloužená sláva D) praktická zkušenost E) promyšlená vědcem 4. Příčestí se mění podle A) osob B) rodů C) čísel D) pádů E) časů 5 .

Odpovědi na testové úlohy 1. E 2. E 3. E 4. B, C, D 5. A, B, C

Domácí úkol 1. Vyberte epigraf a ilustraci pro svůj příběh. 2. Naučte se teoretický materiál

















Povolit efekty

1 ze 17

Zakázat efekty

Zobrazit podobné

Vložit kód

VKontakte

Spolužáci

Telegram

Recenze

Přidejte svou recenzi


Abstrakt pro prezentaci

Prezentace o ruském jazyce, která má úzké zaměření, a to uvedení charakteristik přídavného jména a slovesa příčestí. S pomocí této práce musí děti přijít na to, jak správně určit atribut přídavného jména.

  • Znaky přídavných jmen a sloves v participiích
  • Úkoly pro samostatnou práci
  • Vysvětlující tabulky

    Formát

    pptx (powerpoint)

    Počet snímků

    Publikum

    Slova

    Abstraktní

    Současnost

    Účel

    • Vedení hodiny učitelem

Snímek 1

Snímek 2

Zadání: Najděte příčestí a zapište slovesa, ze kterých jsou utvořena, určete hlavní věc

slovo ve frázi, zvýrazněte příponu v příčestí.

Jiskřivý sníh, svítící koule, blížící se parník, cválající jezdec, zmrzlý chlapec, který viděl knihu, zmáčený vodou, utržený knoflík, přivezený balíček, trápený žízní, doporučená kniha, dělitelné číslo.

Ukázka: Jiskřivý sníh – sníh, který se třpytí

Snímek 4

Přípony příčestí

  • Snímek 5

    Zadání: Uveďte v textu příčestí a přídavná jména, zvýrazněte koncovky příčestí.

    1) V tu chvíli přišel majitel s vařícím samovarem; Nabídl jsem našemu poradci šálek čaje.

    2) Vlasy byly ostříhány do kruhu; měl na sobě potrhaný kabát a tatarské kalhoty.

    3) Zavolal jsem poradci a poděkoval mu za poskytnutou pomoc.

    4) Viděl jsem muže, který byl vysoký, ale již shrbený stářím.

    5) Jeho stará vybledlá uniforma připomínala válečníka z dob Anny Ioannovny.

    b) Řeka ještě nebyla zamrzlá a její olověné vlny smutně zčernaly v jednotvárných březích pokrytých bílým sněhem.

    7) U brány jsem viděl staré litinové dělo.

    A. Puškina

    Snímek 6

    Přídavná jména: Tatarské kalhoty, vysoký, stará uniforma, vybledlá uniforma,

    olověné vlny, jednotvárné břehy, bílý sníh, staré litinové dělo

    Účastníci:

    • vroucí samovar; nakrájíme na kruh;
    • potrhaný armádní kabát,
    • za poskytnutou pomoc, shrbený stářím, zasypaný sněhem
  • Snímek 7

    • Co znamenají přídavná jména?
    • Na jakou otázku odpovídají?
    • Jakou syntaktickou funkci plní?
    • Jak se mění přídavná jména?
    • Z jakých slovních druhů se tvoří přídavná jména?
  • Snímek 8

    PAN. Jednotka h.

    I.p. Stříbrné jiskřivé světlo

    R.p. Stříbrné jiskřivé světlo

    D.p. Do stříbřitého jiskřivého světla

    V.p. Stříbrné jiskřivé světlo

    atd. Stříbrné jiskřivé světlo

    P.p. o stříbrném jiskřivém světle

    Snímek 9

    Zh.r. Jednotka h.

    I.p. mladá smějící se dívka

    R.p. mladá smějící se dívka

    D.p. mladá smějící se dívka

    V.p. mladá smějící se dívka

    atd. mladá smějící se dívka

    P.p. o mladé smějící se dívce

    Snímek 10

    S.r. Jednotka h.

    I.p. temné šumivé nebe

    R.p. temné šumivé nebe

    D.p. temná hřmící obloha

    V.p. temné šumivé nebe

    atd. temné šumivé nebe

    P.p. o temné hřmící obloze

    Snímek 11

    Mn. h.

    I.p. jasně zářící okna

    R.p. jasně svítící okna

    D.p. jasně zářící okna

    V.p. jasně zářící okna

    atd. jasně svítící okna

    P.p. o jasně svítících oknech

    Snímek 12

    Spojte definice se slovy, která jsou definována. Určete rod, číslo, pád příčestí.

    1) Všiml jsem si, že každá vlna, (objevující se)……ze břehu nebo ze strany lodi (obrovské, ploché a hladké)…….hora, ve skutečnosti je spíše jako řetěz (nerovných)…..kopců s (špičatými)…… vrcholy, svahy a údolími.

    2) Silver mluvil se dvěma piráty, (nakláněli se)…….k němu přes bok lodi.

    3) Z osmi lidí (obětí)……..v bitvě zůstali naživu pouze tři: pirát střílel do střílny, Hunter a kapitán Smollett.

    4) Sedli jsme si na písek u ohně a začali svačit (pečené)……vepřové maso.

    5) Nikdy v životě jsem neviděl lidi tak bezstarostné (ohledně)……..až (zítra)…….dne.

    R. Stevenson

    Snímek 13

    Všiml jsem si, že každá vlna, která se objevila ze břehu nebo z boku lodi jako obrovská, rovná a hladká hora, ve skutečnosti byla spíše jako řetězec nerovných kopců se špičatými vrcholy, se svahy a údolími.

    2) Silver mluvil se dvěma piráty, kteří se k němu skláněli přes bok lodi.

    3) Z osmi lidí zraněných v bitvě přežili pouze tři: pirát střílel do střílny, Hunter a kapitán Smollett.

    4) Sedli jsme si na písek u ohně a začali svačit smažené vepřové.

    5) Nikdy v životě jsem neviděl lidi tak bezstarostné ohledně zítřka.

    R. Stevenson

    Snímek 14

    Tvoř krátké tvary příčestí

    • nakreslené,
    • ozdobený,
    • otroci,
    • viditelné,
    • vítězové,
    • dospělý,
    • smavý,
    • kteří se bojí
    • čekání.
    • nakreslené,
    • ozdobený,
    • vedl,
    • vidíme
  • Snímek 15

    Morfologické charakteristiky příčestí

    Od přídavného jména

    Shodují se v pohlaví, čísle a velikosti písmen.

    2. Mají plnou a krátkou formu.

    3. Ve větě jsou to nejčastěji definice.

    Od slovesa

    • Pohled - dokonalý a nedokonalý.
    • Vratné a nevratné.
    • Čas – přítomnost a minulost.
  • Snímek 16

    Zeptejte se na příčestí.

    1) Kapitán Smollett seděl před plápolajícím ohněm.

    2) Rozhořčení pirátů, omezovaných strachem ze Stříbra, propuklo.

    3) Koutkem oka jsem si všimla pohybujícího se stínu.

    R. Stevenson

    Snímek 17

    Najděte příčestí, zapište je a uveďte morfologické znaky:

    Dětská lidová znamení a pověry

    Kočka tažená za ocas předpovídá poškrábané uši.

    Rozvázané tkaničky jsou předzvěstí zlomeného nosu.

    Mokré nohy a čmuchající nos předznamenávají tichý a klidný život v posteli.

    Ten, kdo bije dívku, je hlupák.

    Kdo nahlédne do školy, objeví propast vědění.

    Těm, kdo budou potrestáni, bude odpuštěno.

    Kus mýdla snědený před obědem potlačuje chuť k jídlu na dlouhou dobu.

    Dlouhé večerní výkřiky matky, která vás volá domů, jsou známkou menších potíží.

    Zobrazit všechny snímky

    Abstraktní

    v 1. třídě

    UMK "Harmonie"

    Podrobit:

    Dokončeno:

    Chervonova Tatyana Mikhailovna,

    učitel na základní škole

    2012

    UMK"Harmonie"

    Třída: 1

    Položka:

    Téma lekce

    Typ lekce

    Cíl lekce:

    Cíle lekce:

    Podrobit

    Poznávací:

    Regulační:

    Sdělení

    Osobní:

    Očekávané výsledky:

    Analyzovat stínování;

    chování

    poklop kresby, vybírání

    volání typy stínění;

    hodnotit svou práci.

    Formy organizace lekcí:

    Zařízení

    Kroky lekce

    Učitelské aktivity

    Studentské aktivity

    Lisovaný

    UUD

    Motivační moment

    Snímek č. 3,4

    Pravidla pro sezení při psaní

    Příprava na práci.

    Aktualizace znalostí

    Nahrávání písně

    Proč ses naučil líhnout?

    Existuje píseň o Cheburashce.

    Kdo přišel na naši lekci?

    Opakujte pokrytý materiál

    Odpovězte na otázky

    Cheburashka.

    Formulace

    Téma lekce je určeno

    Práce na tématu lekce

    A ve druhém?

    Kolik z vás bylo u moře?

    Řekněte nám, jak jste sbírali

    Na "jaro"

    Na "žebřík"

    Děti při pohledu na mušle

    Jako umělci

    Fízminutka

    4. Nácvik stínování.

    5. Samostatná práce.

    Zkopírujte pracovní stránku 8

    Cvičení pro oči Snímek číslo 8

    Konsolidační práce

    Kopírovat práci Strana 9

    práce se vzory

    kresby hub a ovoce

    Obrys a šrafování

    Shrnutí lekce

    V čem jsme trénovali?

    Shrňte lekci

    Snímek číslo 9

    Odraz.

    Hodnotit jejich práci

    MBOU "Jekatěrinoslavská střední škola"

    Tyulgansky okres, oblast Orenburg

    Shrnutí lekce ruštiny

    v 1. třídě

    UMK "Harmonie"

    Podrobit: Pokračování seznamování se stíněním

    Dokončeno:

    Chervonova Tatyana Mikhailovna,

    učitel na základní škole

    2012

    UMK"Harmonie"

    Třída: 1

    Položka: ruský jazyk. Recept č. 1, str. 8-9

    Téma lekce: Pokračující seznámení se stínováním

    Typ lekce: lekce upevňování získaných znalostí.

    Cíl lekce: rozvoj osobnosti studentů na základě osvojení oborových znalostí UUD.

    Cíle lekce:

    Podrobit

    zavést různé typy stínění;

    odhalit tajemství šikmého písma;

    Poznávací:

    Podporovat rozvoj schopnosti pozorovat a zkoumat;

    Rozvíjet schopnost formulovat odpovědi na otázky učitele;

    Regulační:

    Zajistit utváření schopnosti stanovovat cíle a plánovat své aktivity;

    Podporovat rozvoj sebekontroly, sebeúcty;

    Adekvátně vnímat hodnotící informace od učitele nebo kamaráda ohledně kvality odvedené práce a správnosti odpovědí.

    Sdělení

    Podporovat rozvoj komunikačních dovedností dětí;

    Zajistit rozvoj dialogické a monologické řeči.

    Osobní:

    Přispívat k utváření hodnotových směrnic a smyslu výchovného působení na základě kognitivních zájmů a výchovných motivů.

    Pomoci studentům uvědomit si společenský, praktický a osobní význam vzdělávacího materiálu, hodnotu společných aktivit;

    Očekávané výsledky:

    Analyzovat stínování;

    chování analogie mezi tvarem kresby a povahou stínování;

    poklop kresby, vybírání vhodný směr tahů;

    volání typy stínění;

    hodnotit svou práci.

    Formy organizace lekcí: individuální, čelní, parní.

    Zařízení: počítačová prezentace, Písanka č. 1, karty

    Kroky lekce

    Učitelské aktivity

    Studentské aktivity

    Lisovaný

    UUD

    Motivační moment

    Snímek č. 3,4

    Na obloze se probudilo slunce. To nás chlapy rozesmálo. Tiše zavíráme oči, zvedáme ruce k nebi. Vezměme sluneční paprsek a přinesme jej k srdci.

    Cítíte sluneční teplo?

    Ať dnes ve třídě vládne vřelá přátelská atmosféra.

    Děti, jak chcete, aby naše lekce dopadla?

    Co je k tomu podle vás potřeba?

    To bude záležet na vás: na tom, jak pomůžete mně a sobě navzájem.

    Pravidla pro sezení při psaní

    Příprava na práci.

    Vyjádřete své odhady

    Při psaní pamatujte na pravidla sezení.

    Aktualizace znalostí

    Nahrávání písně

    Probírání příběhů dětí doma o typech stínování

    Co jste nám doma řekli o typech zastínění?

    Jaký jazyk jste při vyprávění použili? (Obchod.)

    Proč ses naučil líhnout?

    Myslíte si, že jsme se o stínování naučili vše?

    Na pomoc nám přišel na lekci pohádkový hrdina a přinesl písničku. Poslouchejte a hádejte, kdo přišel na lekci.

    Existuje píseň o Cheburashce.

    Kdo přišel na naši lekci?

    Opakujte pokrytý materiál

    Odpovězte na otázky

    Poslechněte si píseň a určete jméno hrdiny.

    Cheburashka.

    Formulace

    témata lekcí. Stanovení cílů učení

    2. Stanovení tématu a cílů lekce.

    Podívejte se na stranu 8 písanky a řekněte nám, co nám chce sdělit.

    Co bychom se dnes měli ve třídě naučit?

    Jak si myslíte, že byste měli pracovat, abyste splnili své vzdělávací cíle?

    Téma lekce je určeno

    O tom, jak jinak se dají vylíhnout různé kresby. Vyberte si typ stínování v závislosti na tvaru kresby a stínování různými způsoby.

    S pomocí učitele jsou stanoveny vzdělávací úkoly:

    Seznamte se s různými druhy stínění;

    Naučte se šrafovat tvary a kresby.

    Společně, opatrně, zkoušejte, buďte opatrní.

    Práce na tématu lekce

    1. Vyšetření různě zastíněných čtyřúhelníků

    Kdo může určit typ stínění?

    Jak vypadá poklop 5a v prvním obdélníku?

    A ve druhém?

    Cvičte při provádění tohoto stínování. Práce v sešitu.

    Cheburashka přinesl různé mušle z moře, kde byl v létě na dovolené. Podívejte se na skořápky.

    Kolik z vás bylo u moře?

    Řekněte nám, jak jste sbírali

    Jak řeknete - hlásit jako vědci, nebo malovat slovy, jako malují umělci?

    Děti vyjadřují své možnosti

    Na "jaro"

    Na "žebřík"

    Samostatná práce v písance strana 8

    Děti při pohledu na mušle

    Jako umělci

    Fízminutka

    3.Analýza typů stínování v jednotlivých výkresech.

    4. Nácvik stínování.

    Pomocí modrých šipek určete směr pohybu ruky.

    5. Samostatná práce.

    Stínujte obraz Cheburashky a vyberte různé typy stínování.

    Zkopírujte pracovní stránku 8

    Cvičení pro oči Snímek číslo 8

    Konsolidační práce

    Kopírovat práci Strana 9

    první volný řádek slouží k opakování zařízení pracovní linky.

    práce se vzory

    kresby hub a ovoce

    Děti samy nakreslí šipku znázorňující začátek písmene a na první a druhou pomocnou čáru umístí tečky.

    Zakroužkujte a sami je doplňte.

    Obrys a šrafování

    Shrnutí lekce

    V čem jsme trénovali?

    Co teď napoví postavy umělce a vědce?

    Kdo z nich nazval stínění „s návratem“ a kdo jej nazval „žebřík“? "

    Najděte vyjmenované typy stínování, ukažte šipkou začátek pohybu ruky při obkreslování.

    Řekněte svým blízkým o všem, co jste se během lekce naučili.

    Shrňte lekci

    Můžete mluvit o stejné věci různými způsoby

    Snímek číslo 9

    Odraz.

    Vybarvěte svůj balón barvou, kterou chcete:

    zelená - vše je jasné; žlutá - není to úplně jasné, existují otázky;

    červená - není jasná; -Vyzdobme naši třídu balónky

    Hodnotit jejich práci

    Stáhnout abstrakt


    Úkol: Najděte příčestí a zapište slovesa, ze kterých jsou utvořena, určete hlavní slovo ve sousloví, zvýrazněte příponu v příčestí. Jiskřivý sníh, svítící koule, blížící se parník, cválající jezdec, zmrzlý chlapec, který viděl knihu, zmáčený vodou, utržený knoflík, přivezený balíček, trápený žízní, doporučená kniha, dělitelné číslo. Ukázka: Jiskřivý sníh – sníh, který se třpytí


    Zadání: Uveďte v textu příčestí a přídavná jména, zvýrazněte koncovky příčestí. 1) V tu chvíli přišel majitel s vařícím samovarem; Nabídl jsem našemu poradci šálek čaje. 2) Vlasy byly ostříhány do kruhu; měl na sobě potrhaný kabát a tatarské kalhoty. 3) Zavolal jsem poradci a poděkoval mu za poskytnutou pomoc. 4) Viděl jsem muže, který byl vysoký, ale již shrbený stářím. 5) Jeho stará vybledlá uniforma připomínala válečníka z dob Anny Ioannovny.


    b) Řeka ještě nebyla zamrzlá a její olověné vlny smutně zčernaly v jednotvárných březích pokrytých bílým sněhem. 7) U brány jsem viděl staré litinové dělo. A. Puškina


    Přídavná jména: Tatarské kalhoty, vysoký, stará uniforma, vybledlá uniforma, olověné vlny, jednotvárné břehy, bílý sníh, staré litinové dělo Příčestí: vařící samovar; nakrájíme na kruh; otrhaný kabát, za poskytnutou pomoc, shrbený stářím, pokrytý sněhem


    Spojte definice se slovy, která jsou definována. Určete rod, číslo, pád příčestí. 1) Všiml jsem si, že každá vlna, (objevující se)……ze břehu nebo ze strany lodi (obrovské, ploché a hladké)…….hora, ve skutečnosti je spíše jako řetěz (roztrhaných)…..kopců s (špičatými)… ... s vrcholy, svahy a údolími.


    Najděte příčestí, zapište je a naznačte morfologické charakteristiky: Dětská lidová znamení a pověry Kočka tažená za ocas předpovídá odřená uši. Rozvázané tkaničky jsou předzvěstí zlomeného nosu. Mokré nohy a čmuchající nos předznamenávají tichý a klidný život v posteli. Ten, kdo bije dívku, je hlupák. Kdo nahlédne do školy, objeví propast vědění. Těm, kdo budou potrestáni, bude odpuštěno. Kus mýdla snědený před obědem potlačuje chuť k jídlu na dlouhou dobu. Dlouhé večerní výkřiky matky, která vás volá domů, jsou známkou menších potíží. G. Oster

    Práce může být použita pro lekce a zprávy na téma "Ruský jazyk"

    Hotové prezentace o ruském jazyce budou nepostradatelným pomocníkem pro učitele, studenty a jejich rodiče Použití prezentace o ruském jazyce pomáhá při učení gramatiky, pravidel a výjimek, časů a časování, pádů a deklinací. Jasné ilustrace a krásné diapozitivy uvolní napětí ve třídě a zapojí každého studenta do vzdělávacího procesu. Sekce "Ruský jazyk" obsahuje vysoce kvalitní unikátní prezentace ruského jazyka pro ročníky 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 a také prezentace pro přípravu na státní zkoušku. a Jednotná státní zkouška z ruského jazyka.