Prezentácia víťazstva ZSSR v druhej svetovej vojne a konca vojny. Veľké víťazstvo v druhej svetovej vojne. Mityaev Igor Ivanovič

Účel lekcie:

Identifikovať dôvody víťazstva ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941-1945 prostredníctvom zhrnutia vedomostí študentov;

Ciele lekcie:

Oboznámiť študentov s dôvodmi víťazstva ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne.

Posúdiť význam víťazstva ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne.

Rozvíjať informačnú a komunikačnú kompetenciu prostredníctvom účasti na práci v malých skupinách;

Podporujte zmysel pre vlastenectvo pre svoju vlasť.

Stiahnuť ▼:

Náhľad:

Ak chcete použiť ukážky prezentácií, vytvorte si účet Google a prihláste sa doň: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Práca s dátumami: 2206194105121941

Hlavné udalosti Veľkej vlasteneckej vojny 1941-1945

Predmet. Dôvody víťazstva ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941-1945.

Cieľ hodiny: Určiť dôvody víťazstva ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne. Rozvíjať informačnú a komunikačnú kompetenciu prostredníctvom účasti v malých skupinách. Podporujte zmysel pre vlastenectvo pre svoju vlasť.

Práca s historickými dokumentmi. Zadanie: Zistite dôvody víťazstva sovietskeho ľudu vo Veľkej vlasteneckej vojne?

Dôvody víťazstva ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941-1945. Sovietske vedenie organizovalo krajinu pod heslom: „Všetko pre front, všetko pre víťazstvo“. I.V. Stalin.

Vynikajúci velitelia Červenej armády. G.K. Žukov K.K. Rokossovský I.S. Konev

Húževnatosť a hrdinstvo sovietskych vojakov. FOTO POLITICKÝ TRUCK Titul Hrdina Sovietskeho zväzu získalo 12 tisíc ľudí, 104 ľudí dvakrát, 3 ľudia trikrát.

Nadradenosť sovietskej vojenskej techniky. T-34.

Partizánska vojna. S.A. Kovpak. Dievčatá sú ostreľovačky.

Pomoc spojencov. Spojenecká pomoc v rámci Lend-Lease predstavovala: lietadlá - 19 tisíc tankov - 12 tisíc áut - 400 tisíc - potraviny - 392 tisíc ton

Sovietska kultúra. Lýdia Ruslanová. Klavdia Šulženko.

Vojna nadobudla národný a oslobodzovací charakter proti nemeckým fašistickým útočníkom.

Dôvody víťazstva ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941 - 1945: Sovietske vedenie zorganizovalo krajinu pod heslom: „Všetko pre front, všetko pre víťazstvo“. Vynikajúci velitelia Červenej armády. Húževnatosť a hrdinstvo sovietskych vojakov. Nadradenosť sovietskej vojenskej techniky. Partizánska vojna. Pomoc spojencov. Sovietska kultúra.

Je víťazstvo ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne zázrak alebo historický vzor?

Zadanie: Napíšte mená veliteľov. Abecedný zoznam mien veliteľov, ktorých V.M. Molotov spomenul vo svojom prípitku: I.Kh Bagramyan, S.M., A.M. Žukov, I.S. Isakov, I.S. Konev, N.G. Kuznetsov, R. Ya, K.K Rokossovsky, K.A. Meretskov, Malinovsky, S.K Timoshenko, F.I Tolbukhin, I.S. Jumašev.

Domáca úloha. Napíšte esej: "Čo rozhoduje o výsledku vojny - technológia alebo hrdinstvo?"

Memo. Ako písať eseje - eseje. Pri odhaľovaní témy eseje by ste mali vedieť: Ukážte svoje znalosti o danej téme. Jasné pochopenie témy eseje. Musím vyjadriť svoj postoj k tejto téme. Používajte výrazy, ktoré sú potrebné na opísanie témy. Uveďte príklady z histórie, verejného života a vlastných životných skúseností na podporu svojho postoja. Memo. Ako písať eseje - eseje. Pri odhaľovaní témy eseje by ste mali vedieť: Ukážte svoje vedomosti o danej téme. Jasné pochopenie témy eseje. Musím vyjadriť svoj postoj k tejto téme. Používajte výrazy, ktoré sú potrebné na opísanie témy. Uveďte príklady z histórie, verejného života a vlastných životných skúseností na podporu svojho postoja.


K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Téma lekcie. Dôvody víťazstva ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941 - 1945.

Cieľ hodiny: Identifikovať príčiny víťazstva ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941-1945 prostredníctvom zhrnutia vedomostí študentov Ciele hodiny: Oboznámiť študentov s dôvodmi...

9. máj je Deň víťazstva sovietskeho ľudu vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941-1945 (1945).

Metodické vypracovanie vyučovacej hodiny na vlasteneckú tematiku. Určené pre žiakov 8. – 9. ročníka. Hlavným cieľom je rozšíriť vedomosti študentov o hrdinstve sovietskeho ľudu počas Veľkej vlasteneckej vojny...

Scenár hudobnej a básnickej kompozície k „Víťazstvu pozdrav!“ venovanej 70. výročiu víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941 - 1945.

My, generácia, v mene ktorej položili životy milióny našich starých otcov a pradedov, si pamätáme cenu Veľkého víťazstva!...

Článok „Moskovské školy v dňoch moskovskej bitky“ popisuje postavenie, úlohu a význam stredných škôl počas druhej svetovej vojny, mieru ich zapojenia do úloh frontu a realizáciu školského vzdelávania v tejto histórii. ..

Snímka 1

Snímka 2

Periodizácia Veľkej vlasteneckej vojny Obdobie 1. – 22. 6. 1941 – jeseň 1942 – nemecký útok na ZSSR. Porážky Červenej armády v prvých mesiacoch vojny. Porážka nacistov pri Moskve. Neúspech nemeckých plánov Blitzkriegu. 2. obdobie – jeseň 1942 – 1943 – radikálny zlom v priebehu vojny. Bitky pri Stalingrade a Kursku. Kolaps ofenzívnej stratégie Nemecka a jeho satelitov. Obdobie 3. – január 1944 – 9. máj 1945 – koniec 2. svetovej vojny. Oslobodenie Európy od útočníkov. Porážka nacistického Nemecka. 4. obdobie – 8. august – 2. september 1945 – Porážka a kapitulácia Japonska. Koniec 2. svetovej vojny.

Snímka 3

Výsledky Veľkej vlasteneckej vojny - Víťazstvo ZSSR a porážka Nemecka a jeho spojencov. - Zachovanie územnej celistvosti a suverenity ZSSR. - Oslobodenie národov Európy od nemeckej okupácie a obnovenie ich štátnosti. - Vykorenenie fašizmu a nacizmu ako štátnej ideológie a politiky. - Vstup nových území do ZSSR (Východné Prusko, južná časť Sachalinu, Kurilské ostrovy). - Posilnenie medzinárodnej autority ZSSR. - ZSSR má najmocnejšiu armádu na svete. - Obrovské ľudské a materiálne straty.

Snímka 4

Snímka 5

Ľudské straty počas druhej svetovej vojny (zomreli na bojisku, zomreli na zranenia, zomreli v táboroch smrti)

Snímka 6

Snímka 7

Dôvody prehnane vysokých strát ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne. Široká škála vojenských operácií na sovietsko-nemeckom fronte. Politika genocídy nemeckého fašizmu voči vojnovým zajatcom a civilistom na okupovaných sovietskych územiach. Nízka bojová účinnosť mnohých jednotiek Červenej armády, nesprávne výpočty sovietskeho velenia. Požiadavky najvyššieho velenia vykonávať bojové misie za každú cenu, bez zastavenia pred akoukoľvek obetou (povaha sovietskej totality).

Snímka 8

Dôvody víťazstva ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne. - Obrovské mobilizačné schopnosti sovietskej spoločnosti. - Jednota predných a zadných pracovníkov. - Jednota národov ZSSR. - Vlastenectvo sovietskeho ľudu, masové hrdinstvo vpredu aj vzadu. - Vojenský talent sovietskych vojenských vodcov. - Pomoc od spojencov v protihitlerovskej koalícii. - Obrovské priestory a klimatické podmienky neobvyklé pre nepriateľa.

Snímka 9

Význam víťazstva Sovietskeho zväzu vo Veľkej vlasteneckej vojne. - Svetohistorický význam víťazstva Sovietskeho zväzu vo Veľkej vlasteneckej vojne spočíva v tom, že: 1) bola zavŕšená najkrvavejšia vojna v dejinách ľudstva; 2) bola odstránená hrozba nastolenia svetovlády zo strany štátov Hitlerovho bloku; 3) národy Európy získali slobodu a obnovili svoju štátnosť; 4) boli zlikvidované diktátorské fašistické režimy.

Snímka 10

VÝSLEDKY DRUHEJ SVETOVEJ VOJNY 1. Porážka nacistického Nemecka, fašistického Talianska a imperialistického Japonska – okupačných štátov, kde vznikli totalitné režimy. Taliansko stratilo svoju pozíciu v Stredozemnom mori; Nemecko, ktoré bolo okupované a rozdelené na zóny, prestalo byť na čas nezávislým subjektom medzinárodných vzťahov; Japonsko na Ďalekom východe a v Ázii stratilo pozície, ktoré získalo počas niekoľkých desaťročí. 2. Zvíťazila protihitlerovská koalícia – krajiny s odlišným sociálnym systémom, sledujúce priamo opačné ciele, ktorým sa počas vojny podarilo nájsť spôsoby koordinovaného postupu. 3. ZSSR utrpel v 2. svetovej vojne najväčšie straty a najväčšie straty. Na konci vojny však ZSSR disponoval obrovskou vojenskou silou a jeho medzinárodné pozície sa posilnili a jeho autorita vzrástla. 4. Víťazstvo nad fašizmom prispelo k vzostupu národnooslobodzovacieho boja národov koloniálnych krajín a ich oslobodenia z koloniálnej závislosti. 5. Európa, ktorá prešla vojnou, prekonala tradičný pohľad na obmedzenú politickú úlohu štátu a uznala zodpovednosť štátu za udržanie vysokej úrovne ekonomického rastu pre životaschopnosť a bezpečnosť krajiny.

Snímka 11

NÁSLEDKY DRUHEJ SVETOVEJ VOJNY 1. Obrovské obete (60 miliónov ľudí). 12 miliónov ľudí stratili kontakt s vlasťou. 2. Ekonomická devastácia. 3. Obrovský morálny šok v dôsledku zločinov proti ľudskosti – masové vyvražďovanie civilistov, zneužívanie väzňov, pohoršenie proti demokratickým princípom a ľudským právam.

„Poučenie z Veľkej vlasteneckej vojny“ - Kursk dnes. Zbraň víťazstva. Kyjev dnes. IL-2. IN AND. Čujkov. T-34. Erb Kurska. JE. Konev. G.K. Žukov. Stalingrad dnes. "Ferdinanda". Tvorcovia veľkých víťazstiev. Bitka pri Stalingrade. Protiofenzíva Červenej armády pri Stalingrade. Katedrála Sergius-Kazan. "Kaťuša". V predvečer rozhodujúcich bitiek. K.K. Rokossovský.

„Účastníci bitky pri Kursku“ - Sonin Ivan Egorovič. deti. Historický význam. Hrdinovia bitky pri Kursku. Búrlivé vojnové roky. Kurians. Vojská stredného frontu. Panther. Tigre. Tanková bitka. Živí Ryliani. Vedenie vojska. Obranná operácia Kursk. Ohňostroj. Citadela. Lomakin Alexej Maksimovič. Vojak. Borovych Andrej Jegorovič.

„Bitky o Stalingrad a Kursk“ - bitka pri Prokhorovce. Postupne sa zlepšoval aj pomer síl v prospech sovietskych vojsk. Tieto čísla zahŕňajú zabitých, zranených, chorých a nezvestných. Prvý deň. Veľká tanková bitka pri Prochorovke. Sovietske armády, ktoré utrpeli ťažké straty, ustúpili. V profašistických režimoch v Taliansku, Rumunsku, Maďarsku a na Slovensku začala kríza.

„Výsledky Veľkej vlasteneckej vojny“ - Mandžuská operácia. Straty Červenej armády. Postupimská konferencia. Konferencia hláv štátov. Tula. Pevnosť Brest. Rokossovský K.K. Všeobecné zásady politiky. Medzinárodný tribunál v Norimbergu. Dôvody víťazstva. Akt bezpodmienečnej kapitulácie Japonska. Výsledky vojny. Sovietska delegácia. Moskva.

„Kursk Bulge“ - Straty nepriateľa boli ešte väčšie. V smere Oryol a Belgorod prešla Červená armáda do ofenzívy. Padlo rozhodnutie vyčerpať nepriateľa obrannými bojmi a potom prejsť do útoku. Zlomený panter. Bitka pri Kursku. Pred bitkou pri Kursku. Po vytrvalých krvavých bojoch nemecké jednotky postúpili o 10-12 km.

„Bitka pri Kursku“ - 1. Bitka pri Stalingrade. ruská história. Oslobodzovanie Donbasu sa začalo vo februári. Výsledky druhého obdobia vojny. Pouličné boje v Stalingrade. Bitka pri Stalingrade. Dokázať, že radikálny zlom v priebehu vojny nastal v roku 1943? Porážka nemeckých vojsk pri Stalingrade. Za mesiac boli oslobodené Charkov, Orel a Belgorod.

V téme je spolu 22 prezentácií

Trieda: 10

Prezentácia na lekciu































Späť dopredu

Pozor! Ukážky snímok slúžia len na informačné účely a nemusia predstavovať všetky funkcie prezentácie. Ak vás táto práca zaujala, stiahnite si plnú verziu.

Typ lekcie– lekcia osvojovania si nového materiálu.

Forma lekcie– kombinovaná hodina s počítačovou podporou v interaktívnom vzdelávacom systéme.

Vyučovacie metódy: metódy kritického myslenia, heuristické, čiastočné vyhľadávanie, reprodukčné, výskumné, kazuistiky.

Formy organizovania vzdelávacích aktivít: skupinové, frontálne, individuálne.

Interdisciplinárne prepojenia: geografia, miestne dejiny, všeobecné dejiny, informatika.

Účel lekcie– rozvíjanie pochopenia študentov o hlavných udalostiach záverečnej fázy Veľkej vlasteneckej vojny a druhej svetovej vojny a úlohe ZSSR v tomto období.

Úlohy:

Vzdelávacie:

  • Uveďte predstavu o vojensko-politickej situácii v Európe v rokoch 1944-1945;
  • Uveďte dátumy hlavných historických udalostí záverečného obdobia vojny: jún-august 1944, február 1945, apríl-máj 1945, 8. máj 1945;
  • Zaviesť pojmy „kotol“, kapitulácia, „10 stalinských úderov“, denacifikácia, demilitarizácia;
  • Určite zdroje a dôvody víťazstva sovietskeho ľudu vo Veľkej vlasteneckej vojne;
  • Zistite význam subjektívnych dôvodov víťazstva: úloha Stalina, vojenských vodcov, odvaha vojakov, odolnosť domácich frontových pracovníkov.

Rozvíjať a formovať zručnosti a schopnosti študentov:

  • Vedome organizovať a regulovať vzdelávacie aktivity;
  • Práca s historickou mapou, s interaktívnymi zdrojmi (úlohy, mapy, schémy a pod.);
  • analyzovať a zhrnúť fakty; vytvoriť súhrnnú tabuľku;
  • Vytvorte logické uvažovanie pomocou vytvorenia vzťahov medzi príčinou a následkom;
  • Práca s historickou mapou a interaktívnou mapou;
  • Vykonávať operácie logického myslenia (analýza, syntéza, zovšeobecňovanie, porovnávanie, špecifikácia) pri práci s historickými dokumentmi, ilustračným materiálom, video materiálom.

Vzdelávacie:

  • Rozvíjať zmysel pre vlastenectvo a hrdosť na výkon sovietskeho ľudu;
  • Priviesť študentov k pochopeniu dôvodov víťazstva sovietskeho ľudu v druhej svetovej vojne;
  • Buďte si vedomí svojej identity ako občanov krajiny; ovládať humanistické hodnoty a tradície spoločnosti.

1. Organizačná etapa.

Vzájomný pozdrav medzi žiakmi a učiteľom; zaznamenávanie absencií, kontrola pripravenosti žiakov na vyučovaciu hodinu. Študenti sú rozdelení do 4 skupín, ich úlohou je v tejto fáze vyplniť hárky sebahodnotenia a vybrať vedúceho skupiny . Príloha 1.

2. Aktualizácia vedomostí. Opakovanie.

Skupiny dostávajú rôzne úlohy, ktoré im pomáhajú zopakovať si vedomosti z minulých etáp Veľkej vlasteneckej vojny. Dodatok 2

  • Skupina 1 – úloha korelovať dátumy a udalosti.
  • 2. skupina – na definovanie pojmov.
  • Skupina 3 – práca s bojovými mapami.
  • 4. skupina – práca so zdrojmi (určenie vojenskej operácie alebo udalosti).

Po dokončení úlohy každá skupina ukáže svoje výsledky . Všetky úlohy sú vysielané na interaktívnej tabuli. Zadania boli riešené v programe SmartNotebook.

3. Motivačná fáza.

Metóda použitá ako motivácia štádium prípadu. Učiteľ číta úryvok z „Alpskej balady“ od V. Bykova: scéna rozhovoru dvoch väzňov – ruského vojaka a talianskeho dievčaťa. Táto scénka môže byť pripravená vopred a potom ju budú prezentovať dvaja študenti. Dodatok 3

Po oboznámení sa s „príbehom prípadu“ učiteľ položí študentom niekoľko otázok:

  • Aké pocity vo vás vyvolala táto scéna?
  • Prečo dievča neverí vo víťazstvo?
  • Čo počuje v reakcii od ruského vojaka?

Zadanie lekcie: dokážte frázu sovietskeho vojaka, že Rusko „rozdrví“ Hitlera.

učiteľ: Vieme, že ZSSR v období „radikálnej zmeny“ prešiel do ofenzívy. Nemecko však bolo stále silnou a bojaschopnou krajinou. Dnes musíme študovať záverečnú fázu druhej svetovej vojny. Musíme študovať hlavné udalosti tohto obdobia, ukázať úlohu ZSSR vo víťazstve nad Nemeckom. A až potom budeme môcť dokázať alebo vyvrátiť slová sovietskeho vojaka.

Študenti dostanú cieľ a ciele hodiny - charakterizovať hlavné udalosti záverečnej fázy vojny, ako aj určiť náklady na víťazstvo ZSSR v druhej svetovej vojne.

4. Štúdium nového materiálu.

Pracovať v skupinách. Každá skupina dostane svoju vlastnú úlohu. Náplň úloh zodpovedá hlavným udalostiam záverečnej fázy vojny. Študenti majú tieto otázky riešiť rôznymi formami a rôznymi metódami. Dodatok 4

1. skupina: Analýza vojensko-strategickej situácie a obranyschopnosti ZSSR začiatkom roku 1944. Skupina má za úlohu pracovať s grafmi a tabuľkami, na základe ktorých musí vyvodiť závery.

Skupina 2:"10 stalinistických úderov." Študentom je ponúknutý text s uvedenými vojenskými operáciami zahrnutými do histórie vojny ako „Stalinových 10 úderov“. Úlohou skupiny je vyznačiť tieto operácie na mape.

Skupina 3:„Krymské a Postupimské konferencie“. Na vyriešenie tejto otázky študenti pracujú s textom vo svojich učebniciach a vypĺňajú súhrnnú tabuľku, kde porovnávajú tieto konferencie.

4 skupina: "Vojna s Japonskom." Žiaci tejto skupiny dostanú za úlohu napísať príbeh jednej medaily. Ako exponát im bola ponúknutá medaila „Za oslobodenie Japonska“ (zo školského múzea). Pomocou textu z učebnice by mali stručne vysvetliť históriu tejto medaily.

Po dokončení úloh, každá skupina prezentuje svoje výsledky. Úlohy sú vysielané na interaktívnej tabuli. Žiaci ukážu svoje riešenia a vyvodia závery.

Zobrazujú sa v nasledujúcom poradí:

  • 1 skupina hovorí o pripravenosti a stave ZSSR v záverečnej fáze vojny.
  • 2. skupina poznámky na interaktívnej mape „10 stalinistických úderov“.
  • 3 skupina hovorí o rozhodnutiach krymskej a postupimskej konferencie.

Pri úvahách o tejto téme sa pozornosť sústreďuje na účasť krajanov na operáciách záverečnej fázy Veľkej vlasteneckej vojny. Napríklad, študentská prezentácia jeho výskumná práca"Môj pradedo bojoval za to, aby som sa narodil." Študent rozpráva o svojom pradedovi, vodičovi tanku, ktorý sa zúčastnil na udalostiach v rokoch 1944–1945 a podieľal sa aj na oslobodzovaní Európy (Poľsko, Česko-Slovensko). Študentom ukážu list, fotografie z vojnových rokov a film o ich pradedovi.

Na základe spomienok prastarého otca študenta sa študenti dozvedia o hlavných etapách a bojoch pri oslobodzovaní Európy z primárneho zdroja. Študenti si uvedomujú, že ich rodiny prispievajú k Veľkej veci víťazstva.

Pozrite si video „Berlínska operácia“. ( )

Pred zhliadnutím filmu sa študentom položí problematická otázka: „Prečo je berlínska operácia považovaná za jednu z najťažších operácií vo vojne? Doplňujúce otázky k filmu:

  • Aké opevnenia chránili Berlín pred riekou Odra?
  • Aké boli plány na dobytie Berlína?
  • Kto velil operáciám?
  • Kto umiestnil transparent na budovu Reichstagu?

Analýza historického prameňa „Aktu o odovzdaní Nemecka“ k navrhovaným otázkam:

  • zmluvné strany;
  • Dátum ukončenia nepriateľských akcií;
  • zmluvné podmienky pre Nemecko;
  • V akých jazykoch bol zákon vypracovaný?

Výkon 4 skupiny. Chlapci zdieľajú informácie, ktoré dostali o medaile „Za víťazstvo nad Japonskom“. Materiál je prevzatý z učebnice: dátum vojny, krátky priebeh vojenských bojov, výsledky vojny, podpísanie japonského zákona o kapitulácii, koniec 2. svetovej vojny.

5. Zovšeobecnenie preberanej látky.

Používa sa stratégia „Rámec“ (alebo „Napísanie článku“). Študenti dostanú fotografie z vojnových rokov (spredu aj zozadu), portréty veliteľov a I.V. Stalin, výstrižky z novín „Večerná Moskva“, text o výsledkoch vojny, zdrojoch a cene víťazstva (vybrané učiteľom). Dodatok 5 . Úloha pre študentov: napíšte článok „Cena veľkého víťazstva“. Na to si vystrihnú potrebné informácie, nalepia ich na papier a môžu podpísať svoje argumenty a závery. Potom predvedú svoje články a zdôvodnia svoje možnosti.

6. Reflexia.

Každý študent dostane „tri hviezdičky“ a do nich napíše, čo sa mu na hodine páčilo, čo sa mu nepáčilo, čo ho zaujalo. Dodatok 6

7. Sebaúcta.

Študenti vypĺňajú hárky sebahodnotenia. Hodnotia seba, vedúci skupiny hodnotí účastníkov.

8. Domáce úlohy.

Diferencované domáce úlohy:

  • Úroveň 1 – odsek 34
  • Úroveň 2 – vyplňte tabuľku v Pracovnom zošite pre odsek 34;
  • Úroveň 3 – napíšte esej „Zdroje a cena veľkého víťazstva“

Zoznam použitej literatúry a internetových zdrojov.

  1. Astvatsaturov, G.O. Modulárne-reduktívne vzdelávanie na hodinách histórie a spoločenských vied, - Volgograd: vydavateľstvo „Učiteľ“. - 2009. – 187 s.
  2. Danilov, A.A., Kosulina, L.G., M.Yu. Brandt, Dejiny Ruska. XX - začiatok XXI storočia. Pracovný zošit. 9. ročníka. – M.: „Osvietenie“. – 2013. – 383 s.
  3. Príbeh. Ročníky 5-11: moderná technológia hodín / autor.-komp. V.V. Guková a ďalší. – Volgograd: Učiteľ, 2009. – 207 s.
  4. ruská história. Pracovné programy. Predmet učebnice A.A. Danilová, L.G. Košulina. 6. – 9. ročník: príručka pre učiteľov. – M.: Vzdelávanie, 2011. – 128 s.
  5. Polivanova K.N.. Projektové aktivity školákov / K.N. Polivanova. – M.: Vzdelávanie, 2011. – 192 s.
  6. Moderné pedagogické technológie základnej školy v podmienkach Federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu / O.B. Dautová, E.V. Ivanshina, O.A. Ivashadkina, I.V. Mushtavinskaya. – Petrohrad: KARO, 2014. – 176 s.
  7. Stepanishchev, A.T., Metódy výučby a štúdia histórie, - M.: „Vlados“. – 2002.
  8. Studenikin, M.T., Moderné technológie pre vyučovanie dejepisu v škole/ M.T. Studenikin. – M.: VLADOS, 2007. 79 s.
  9. http://www.9may.ru/
  10. http://www.pobediteli.ru/
  11. http://victory.rusarchives.ru/
  12. http://militera.lib.ru/1/cats/wars/20/1941-1945.html
  13. http://bigwar.msk.ru/ Veľká vlastenecká vojna (1941–1945) - História, fotografie...
  14. podvignaroda.mil.ru/. Verejná elektronická banka dokumentov „Feat of the People“
  15. http://www.youtube.com/watch?v=coJogXUQykQ(film „Búrka Berlína“)
  16. https://disk.yandex.ru/client/disk%7Cslider/disk/%D0%90.%D0%A1%D1%82%D0%B8%D1%84%D0%B5%D0%B5%D0% B2%20%D0%9C%D0%91%D0%9E%D0%A3%20%D0%A1%D0%9E%D0%A8%20%E2%84%9616%20%D0%B3.%D0 %9F%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BE.mpg(Film, ktorý pripravil študent o svojom pradedovi, ktorý sa zúčastnil Záverečnej fázy vojny)

Periodizácia Veľkej vlasteneckej vojny
1. obdobie – 22. 6. 1941 – jeseň 1942 –
Nemecký útok na ZSSR. Redove porážky
Armády v prvých mesiacoch vojny. Porážka nacistov
neďaleko Moskvy. Neúspech nemeckých plánov Blitzkriegu.
2. obdobie – jeseň 1942 – 1943 – domorodé
zlom počas vojny. Bitky pri Stalingrade a Kursku.
Kolaps nemeckej útočnej stratégie a jej
satelitov.
3. obdobie – január 1944 – 9. máj 1945 –
koniec druhej svetovej vojny. Oslobodenie Európy od útočníkov.
Porážka nacistického Nemecka.
4. obdobie – 8. august – 2. september 1945 – Porážka a
Japonská kapitulácia. Koniec 2. svetovej vojny.

Výsledky Veľkej vlasteneckej vojny

- Víťazstvo ZSSR a porážka Nemecka a jeho spojencov.
- Zachovanie územnej celistvosti a
suverenity ZSSR.
- Oslobodenie národov Európy spod nemeckej nadvlády
obsadenie a obnovenie ich štátnosti.
- Vykorenenie fašizmu a nacizmu ako štátu
ideológie a politiky.
- Vstup nových území do ZSSR
(Východné Prusko, južný Sachalin,
Kurilské ostrovy).
- Posilnenie medzinárodnej autority ZSSR.
- ZSSR má najmocnejšiu armádu na svete.
- Obrovské ľudské a materiálne straty počas druhej svetovej vojny
vojny (zomrel na bojisku, zomrel na následky zranení,
zomrel v táboroch smrti)

Nemecké straty (zabití, zranení,
nezvestné osoby a vojnoví zajatci)

Dôvody prehnane vysokých strát ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne.

1. Široký rozsah vojenských operácií v
Sovietsko-nemecký front.
2. Politika genocídy nemeckého fašizmu v r
o vojnových zajatcoch a civilistoch
obyvateľov v okupovanom sovietskom
územia.
3. Nízka bojová účinnosť mnohých jednotiek
Červená armáda, sovietske prepočty
príkaz.
4. Požiadavky na vysoké velenie
vykonávať bojové misie za každú cenu, nie
zastavenie bez obety
(povaha sovietskeho totalitarizmu).

Dôvody víťazstva ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne.

- Obrovské možnosti mobilizácie
Sovietska spoločnosť.
- Jednota predných a zadných pracovníkov.
- Jednota národov ZSSR.
- Vlastenectvo sovietskeho ľudu, masívne
hrdinstvo vpredu aj vzadu.
- sovietsky vojenský vodcovský talent
vojenských vodcov.
- Pomoc od spojencov v protihitlerovskej vojne
koalícia.
- Obrovské priestory a nezvyčajné pre
nepriateľ prírodné a klimatické
podmienky.- Svetohistorický význam víťazstva
Sovietsky zväz vo Veľkej
Vlastenecká vojna je
Čo:
1) najkrvavejšia bola dokončená
vojna v dejinách ľudstva;
2) hrozba založenia
svetovláda zo strany štátov
Hitlerov blok;
3) národy Európy získali slobodu a
obnovili svoju štátnosť;
4) diktatúry boli odstránené
fašistické režimy.

VÝSLEDKY DRUHEJ SVETOVEJ VOJNY

1. Porážka nacistického Nemecka, fašistického Talianska a imperialistického
Japonsko – invázne štáty, kde sa vyvinuli totalitné režimy.
Taliansko stratilo svoju pozíciu v Stredozemnom mori;
Nemecko, ktoré bolo okupované a rozdelené na zóny, sa na chvíľu zastavilo
byť nezávislým subjektom medzinárodných vzťahov;
Japonsko na Ďalekom východe a v Ázii stratilo svoje pozície
dobyl niekoľko desaťročí.
2. Vyhrala protihitlerovská koalícia – krajiny s rôznymi
sociálne systémy, ktoré sledujú presný opak
ciele, ktorým sa podarilo nájsť cesty pre koordinované akcie počas vojny.
3. Najväčšie straty a najväčšie straty utrpel ZSSR
obetí. Ale do konca vojny mal ZSSR obrovskú vojenskú silu a
Jej medzinárodné pozície sa posilnili a jej autorita vzrástla.
4. Víťazstvo nad fašizmom prispelo k vzostupu národnooslobodzovacieho boja národov koloniálnych krajín a k oslobodeniu
z koloniálnej závislosti.
5. Európa, ktorá prešla vojnou, prekonala tradičnú myšlienku
o obmedzenej politickej úlohe štátu a uznávané
zodpovednosť štátu za udržanie vysokej úrovne
ekonomický rast pre vitalitu a bezpečnosť krajiny.

NÁSLEDKY DRUHEJ SVETOVEJ VOJNY

1. Obrovské obete (60 miliónov ľudí). 12
milión ľudí stratili kontakt s vlasťou.
2. Ekonomická devastácia.
3. Obrovský morálny šok v
v dôsledku trestných činov proti
ľudstvo - masové vyhladzovanie
civilistov, šikanovanie
väzni, týranie
demokratické princípy a
ľudské práva.

POUČENIE DRUHEJ SVETOVEJ VOJNY

1. Druhá svetová vojna ukázala, že celé bremeno
vojna padá na plecia národov. Oni to všetko niesli
útrapy a útrapy, tragédie ľudskej straty
životy, smútok a utrpenie.
2. Je oveľa jednoduchšie vojnu začať, ako ju ukončiť. Vojna,
od začiatku sa ďalej rozvíja vlastným spôsobom
vlastné zákony a plánovať ich výsledok
takmer nemožné. Nie vždy je to výhra
prichádza k tomu, kto začal vojnu.
3. Vojnu nemožno plánovať ani v rozsahu, ani v inom
charakter použitých prostriedkov.
4. Predchádzanie vojne si vyžaduje jednotu
akcie mierových síl. Počas prípravného obdobia
svetovej vojny to bolo možné
zabrániť. Opakovane boli navrhnuté opatrenia
týmto smerom. Mnohí s nimi súhlasili, ale
jednota konania nebola nikdy dosiahnutá.